SpravodajstvoVeda a výskum

Americká NASA plánuje z obežnej dráhy Zeme urobiť priestor pre súkromné spoločnosti. Chcú rozvíjať vesmírnu ekonomiku

Udržiavanie vesmírnych staníc je nesmierne nákladné, preto chce dať NASA priestor súkromníkom, zatiaľ čo sa posunú hlbšie do vesmíru

Americká vesmírna agentúra NASA plánuje otvoriť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (pozn. redakcie: ISS) pre komerčné spoločnosti. Ich cieľom je lepší ekonomický rozvoj ako pre nich, tak aj pre americkú ekonomiku, čo im zaistí ďalšie možnosti inovácie.

Vybrali si spoločnosť Axiom Space of Houston, aby postavili na ISS prvý komerčný, ubytovací modul. Ich plán pozostáva z niekoľkých bodov. Prvým je určenie si ceny za prístup na ISS. To umožní súkromným spoločnostiam zostaviť ich obchodné plány. Tohto roku chcú umožniť dvom súkromným astronautom krátky pobyt na stanici a následne postavia spomínaný komerčný modul a naplánujú ďalšie lety do budúcna.

Komerčný modul sa pripojí na časť stanice, ktorá je známa ako Node 2. Medzi astronautmi je taktiež známa aj ako údržbársky modul, pretože sa pripája na laboratória Americkej, Európskej a Japonskej agentúry. Komerčný modul ukáže svoju schopnosť poskytnúť svoje služby jednotlivým záujemcom a začne plynulý prechod do udržateľnej ekonomiky na obežnej dráhe Zeme.

NASA chce týmto krokom zistiť, aký bude dopyt spoločností po vesmírnych aktivitách a akým smerom má americká vesmírna spoločnosť postupovať.  Michael Suffredini je pracovníkom spoločnosti Axiom. Oceňuje rozhodnutie NASA urobiť z obežnej dráhy Zeme komerčnú oblasť, ktorá by bola prístupná každému. S vesmírnou spoločnosťou budú spolupracovať na tom, aby vybudovali vo vesmíre udržateľný ekosystém, vedený Spojenými štátmi.

Budúcnosť vesmírnych spoločností

Axiom chce svoj modul dostať do vesmíru do roku 2024. Bude obsahovať 8 súkromných izieb. Z každej z nich bude dychberúci výhľad na našu planétu, spolu s vysokorýchlostnou komunikáciou. Taktiež plánujú do budúcna postaviť svoju vlastnú vesmírnu stanicu. Bude sa volať Stanica Axiom a časom nahradí ISS. Bude sa jednať o stanicu, ktorá bude prístupná všetkým.

„Ak by sme otvorili vesmír komerčným spoločnostiam, znamenalo by to zmenu v myslení, ktorú prežívajú aj astronauti, keď sa pozrú na Zem po prvýkrát,“ vyjadril sa Dr. Kam Ghaffarian, zo spoločnosti Axiom.

Postupom času plánuje americká NASA vyradiť ISS z prevádzky a nahradí ju súkromná stanica. Tým pádom sa aj NASA stane iba klientom, využívajúcim ich služby. To ale neznamená, že by sa americká vesmírna spoločnosť vzdala vesmírnych staníc. Pomaly, ale isto sa presúvajú z obežnej dráhy Zeme ďalej a to na Mesiac. Plánujú postaviť vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca, čo by znamenalo pre ľudstvo ďalší krok do vesmíru. Bude sa jednať o spojný bod medzi mesačným povrchom, ale aj cestou na Mars.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close