Americká NASA investuje do nafukovacích robotov „astronautov“. Majú byť praktickejší ako kovový

NASA King Loie nafukovaci robot
Zdroj: Youtube (Brigham Young University), úprava vlastná

Väčšina z nás pri pomyslení na robota si predstaví masu kovu, ktorá vyzerá prinajmenšom nebezpečne, ak nie hrozivo. NASA, s najnovším projektom, do ktorého investuje, mení pohľad robotov z kovových „monštier“ na nafukovacích panákov. Ich cieľom však nie je urobiť z nich menej strašidelné stroje, ale ich praktickejšie využitie v praxi.

Nafukovací robot King Louie

Vedci z Brigham Young University, ktorých podporuje americká NASA, vyvíjajú nafukovacieho robota. Píše portál Futurism.com, ktorý ďalej dodáva, že tento typ robota by mal byť v budúcnosti využívaný pri vesmírnych misiách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

King Louse, je typ robota, ktorý je praktický z viacerých uhľov pohľadu. Tým najvýznamnejším kladom však je jeho skladnosť. Môžu totiž slúžiť ako ľahká, priestorovo efektívna alternatíva ku kovovým robotom alebo robotickým ramenám na roveroch NAS, raketoplánoch alebo vesmírnych staniciach.

Vedci však musia prekonať viacero prekážok

Ako to už býva zvykom pri vývojí obdobných zariadení, tak aj tu sa vedci musia popasovať s viacerými prekážkami. Jednou z tých najvypuklejších je skutočnosť, že roboty sa po nafúknutí ocitnú zakaždým v mierne odlišných orientáciách, keď sú vyfukovaný a znovu nafukovaný. Tieto nepatrné rozdiely tak sťažujú programovanie končatín, čo v prípade kovových robotov, ktoré sú „statickými“ nie je problémom. Vedci však hovoria, že našli spôsob, ako riadiť a trénovať robota tak, aby sa dozvedeli o nepatrných odchýlkach spôsobených nafukovaním.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Youtube (Brigham Young University), úprava vlastná

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre