SpravodajstvoVeda a výskum

Americká jadrová hlavica dostala nový „mozog“: Ako funguje šikovný systém AF&F?

Tento systém robí rozdiel medzi jadrovou zbraňou a kusom železa.

Spojené štáty majú v rukáve ďalšie eso, ktorým je prvá vylepšená jadrová hlavica s názvom W88 Alt 370. Špecialitou tejto hlavice je vylepšený mechanizmus zbrojenia, ktorý sa označuje ako mozog. Vďaka tomuto upgradu bude mať hlavica oveľa dlhšiu životnosť, píše portál NewAtlas.

Hlavica W88 sa do služby dostala v roku 1989. Ide o 475 kilotonovú fúznu hlavicu, ktorá sa nachádza na palubách ponorkovej flotily Trident II. Táto flotila je jednou z troch, ktorá je súčasťou programu pre ochranu Spojených štátov pred jadrovými útokmi.

Hlavice však vznikli za čias studenej vojny a odvtedy potrebovali naozaj výraznú modernizáciu. Experti predovšetkým vymenili materiály, ktoré mohli časom chradnúť, napríklad jadrové prvky, výbušniny, ktoré spôsobia implóziu štiepneho detonátoru, polymérová pena, ktorá drží izotopy vodíka, hlavného paliva pre explóziu. Navyše veľa ďalších komponentov muselo byť vymenených, aby stíhali s modernou dobou.

Primárne štádium explózie vyvolá štiepnu reakciu, no v sekundárnom štádiu už dochádza aj k jadrovej fúzii. Napriek tomu sa ničivý potenciál hlavice ukrýva práve v primárnom štádiu. Vnútro rakety je vyplnené ľahkým aerogélom typu FOGBANK.

Kľúčovým systémom je takzvaný AF&F (pozn. redakcie: Arming, Fuzing and Firing) ktorý odborníci označujú aj ako mozog jadrovej hlavice, no je oveľa viac. Tento systém robí z W88 jadrovú zbraň a nie len kus rádioaktívneho železa.

Ako funguje mozog hlavice?

Ide o šikovný systém, ktorý čaká na príkaz prezidenta USA. Keď stlačí „červené tlačítko“ a dá príkaz k jadrovému útoku, systém AF&F prekonfiguruje mechanizmus bomby. Tej umožní jadrovú detonáciu a zároveň odomkne systém odpálenia. Jadrová hlavica však ostáva nečinná, dokým sa nepohne raketa, na ktorej sedí.

Keď sa raketa odštartuje, systém AF&F skontroluje, či bol štart povolený a začne analyzovať rôzne prvky, ako napríklad zrýchlenie, či čas letu. Úlohou hlavice je v tomto momente zabezpečiť, aby nebola úplne odistená, kým nie je v bezpečnej vzdialenosti od ponorky a na ceste k svojmu cieľu.

Podľa zdrojov bola vylepšená verzia hlavice, W88 Alt 370, poskladaná v Kansas City a následne poslaná do spoločnosti Pantex. Armáda dostala nové hlavice okolo júla. Vylepšené hlavice obsahujú presnejší systém AF&F, radar, komunikačné zariadenia, navádzanie a množstvo bezpečnostných komponentov.

Spolu s vylepšeniami boli dodané aj ďalšie verzie hlavíc, ktoré sú ale neškodné. Tieto varianty poslúžia na testovacie lety. Armáda sa bude pomocou testov snažiť zistiť, ako sa raketa správa v extrémnych teplotách, či elektrických impulzoch. Zároveň ale budú zisťovať ako letí, aké sú vibrácie, alebo spád.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close