Americká armáda chce využiť modifikované podmorské baktérie na odhaľovanie nepriateľských ponoriek

bacteria-3662695_1280
Zdroj: Pixabay

Pripadali ste si niekedy pri čítaní technologických noviniek ako by ste sa zrazu ocitli v sci-fi filme? Táto správa Vás nie len že posunie do iného storočia, ale priam do inej galaxie. Americká armáda totižto začína s vývojom špeciálnych podmorských mikroorganizmov, ktoré by mohli poslúžiť ako detektory nepriateľských ponoriek, podvodných dronov, alebo potápačov.

Baktérie majú reagovať na konkrétne látky

Vývoj špeciálnych mikroorganizmov je podporovaný laboratóriom námorného výskumu Spojených štátov amerických a jeho hlavným cieľom je použitie genetických modifikácií na zmenu zloženia morských baktérií tak, aby dokázali reagovať na konkrétne látky. Keďže ich použitie má byť všestranné, reagovať by mohli na určité kovy, ľudskú DNA, alebo na výfukové plyny. Pri reakcii s určitou látkou by sa mali morské baktérie zbaviť viacerých elektrónov, pričom celú zmenu majú zachytávať špeciálne podvodné drony. Treba si ale uvedomiť, že sa aktuálne jedná iba o výskum, ktorý je iba na začiatku svojej cesty. Prvú demonštráciu konceptu ale údajne uvidíme už o rok, samozrejme iba v prípade, ak pôjde všetko podľa plánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceme presunúť syntetickú biológiu z laboratória priamo do terénu, „ povedala Dimitra Stratis-Cullum, vedúca výskumného tímu zameraného na biomateriály. Vedúca výskumného tímu ale zároveň poznamenala, že pre dosiahnutie úspechu treba vyvinúť veľa nástrojov, čo je veľká zodpovednosť, ako aj nátlak na samotný výskumný tím.

Baktérie by mohli meniť farby

Presná konečná forma celého „odhaľovacieho“ mechanizmu zatiaľ známa nie je, no samotná vedúca výskumného tímu naznačila, že baktérie môžu byť vyrobené ako snímače, ktoré by pri zachytení určitej látky zmenili svoju farbu. Tím výskumníkov aktuálne ale pracuje iba na spôsoboch, ako spraviť organizmy o čosi všestrannejšie.

Vývoj špeciálnych morských mikroorganizmov je súčasťou väčšieho projektu, do ktorého USA investovalo 40 miliónov eur. Celý projekt, nazývaný „Aplikovaný výskum pre rozvoj programu vedeckých a technologických priorít syntetickej biológie pre vojenské prostredie“, sa zameriava na vytvorenie nových genetických nástrojov, ktoré by mohli armáde USA v budúcnosti poslúžiť v boji.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre