SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Američania vyvíjajú okuliare s rozšírenou realitou, ktorá nájdu uplatnenie na bojovom poli. Majú zmeniť pravidlá hry

Technológie vo svete zbraní nie sú žiadnou novinkou. Viacero svetových veľmocí vyvíja rôzne inteligentné zbrane, ktoré majú zvrátiť výhodu na bojovom poli v ich prospech. Napríklad Rusi vyvíjajú inteligentného autonómneho robota, Briti zas vyvíjajú špeciálnych dronov, ktoré majú byť schopné zmiasť nepriateľské vzdušne sily, a takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho. Výnimkou však nie sú ani Američania.

Američania vyvíjajú špeciálne okuliare, ktoré nájdu uplatnenie v boji

Najnovšie zahraničný portál Futurism.com informoval o zaujímavom doplnku, ktorý by mal pomáhať vojakom v na bojovom poli. Reč je konkrétne o inteligentných AR okuliaroch s nočným videním. Okuliare majú viacero chytrých funkcií, od tých menej „zaujímavých“, ako je napríklad vstavaný kompas a podobne, až po tie viac zaujímavé, ktoré prinášajú skutočnú konkurenčnú výhodu. Reč je konkrétne o AR technológii, ktorá je schopná signalizovať vojenské ciele v reálnom čase.

Nové spôsoby koordinácie

Americký Pentagon, navigačný systém rozšírenej reality volá Integrated Visual Augmentation System (IVAS). V praxi by táto technológia mala zvýšiť schopnosť koordinácie vojakov na bojovom poli. Poskytne totiž nové spôsoby vzájomnej koordinácie. IVAS je postavený na náhlavnej súprave HoloLens od spoločnosti Microsoft a je výsledkom 480 miliónovej investície. Systém by mal fungovať na princípe, že vojaci budú schopní určiť bod na mape, ktorí potom ako sa pozrú do okolia tak ho uvidia. Zároveň tento systém bude schopný zvýrazniť obrysy iných vojakov, aby vedeli, kde je každý, a to aj ich nevidia priamo.

„Žiadny iný kus zariadenia nemal takýto vplyv od zavedenia nočného videnia,“, hovorí armádny tajomník Ryan McCarthy pre Army Times. „Toto si vyžaduje nočné videnie na úrovni PhD.“

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close