HuaweiSpravodajstvo

Američania opäť predlžujú licenciu pre Huawei. Čakal niekto vlastne niečo iné?

Dočasná licencia pre spoločnsť Huawei zo strany americkej vlády, má byť opäť predĺžená. Platná by mala byť do 15. mája 2020.

Konflikt medzi americkou vládou a čínskym technologickým gigantom, spoločnosťou Huawei, sa stále nedočkal svojho rozuzlenia. Vyzerá to tak, že sa ho čoskoro ani nedočká. Dôvodom je, že má opäť dôjsť k predĺženiu dočasných licencií, ktoré umožňujú v obmedzenom režime aj naďalej kooperovať spoločnosti s americkými firmami. Na tému upozorňuje zahraničný portál reuters.com, ktorý sa odvoláva na slová Ministerstva obchodu USA.

Pôvodná, niekoľkýkrát už obnovená licencia, mala platiť do 1. apríla. Približne v prvej polovici minulého mesiaca, Ministerstvo obchodu USA informovalo verejnosť, že predlžuje dočasnú licenciu pre Huawei o ďalších 45 dní. Dôvod predĺženia odôvodnili potrebou prevádzkovania existujúcich sietí v odľahlých častiach USA, kde nie je dostupná adekvátna alternatíva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ministerstvo obchodu medzičasom malo zbierať informácie od dotknutých miestnych orgánov  a jednotlivých spoločností, aký dopad by malo ich odstrihnutie od služieb spoločnosti Huawei.

„…aký bude dopad na vašu spoločnosť alebo organizáciu, ak sa dočasná všeobecná licencia nepredĺži?“.

Okrem toho, Ministerstvo obchodu zbieralo informácie týkajúce sa aj nákladov spojených s odstrihnutím od služieb spoločnosti Huawei.

Z dôvodu veľkých finančných dopadov, na jednotlivé organizácie a absencie dostupnej plnohodnotnej alternatívy, malo padnúť rozhodnutie o predĺžení dočasnej licencie do 15. mája 2020. 

Nekonečný príbeh, v ktorom bol dlho zachovaný status quo

Pripomeňme si, že americká vláda v prvej polovici februára tohto roka oficiálne vzniesla  voči spoločnosti Huawei obvinenia, v rámci ktorých publikovali rozsiahli, viac ako 50 stranový dokument, v ktorom opisovali údajné nekalé praktiky spoločnosti. V rámci dokumenty hovorili o tom, ako malo byť zneužívané duševné vlastnícke právo amerických spoločností, vďaka ktorým Huawei získal náskok pred konkurenciou. Druhým dychom treba dodať, že dokument sám o sebe neobsahoval mnoho dôkazného materiálu. Spoločnosť Huawei sa voči nemu ohradila, a požadovala, aby boli zverejnené aj dôkazy.

V súčasnosti je celý konflikt na bode mrazu s výnimkou občasných obvinení, na ktoré Huawei reaguje, aby boli zverejnené dôkazy. Okrem toho, v pravidelných intervaloch americká vláda predlžuje dočasnú licenciu. Konflikt trvá bez mála približne 1 rok a na jeho začiatku stáli obvinenia, že spoločnosť vo svojich zariadeniach môže využívať takzvané „spätné dvierka“. Inými slovami, Huawei môže údajne špehovať svojich zákazníkov. Voči týmto obvineniam sa spoločnosť ohradila,  a dlhodobo požaduje zverejnenie dôkazov.

Reálny dopad sankcií je otázny

Dopady na spoločnosť Huawei zo začiatku vyzerali, že budú väčšie. V skutočnosti však spoločnosť Huawei odpovedala začatím budovania vlastnej platformy Huawei Mobile Services, teda Mobilné služby Huawei, ktorými postupne nahrádza produkty spoločnosti Google. Čerešničkou na torte je, že Huawei sa postupne odvracia od amerických dodávateľov k alternatívnym. Inými slovami, namiesto úpadku, rastie domácim spoločnostiam konkurencia, ktorá má tie najvyššie ambície.

Google údajne lobuje u americkej vlády, aby mohli obnoviť spoluprácu s Huawei

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close