SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Američania ohlásili predpokladaný termín vyzbrojovanie lodí laserom HELIOS, ktorý podľa ich slov je „game changer“

Americká námorníctvo ohlásilo, ktorá loď ako prvá z ich flotily bude vybavená deštruktívnym systémom HELIOS, ktorý využíva laser. Na tému upozorňuje portál Taskandpurpose.com.

USS Preble bude prvou loďou vybavenou systémom HELIOS

USS Preble, alebo destroyer (pozn. redakcie: doslovný preklad „ničiteľ“), bude prvou loďou, ktorá bude vybavená systémom HELIOS. Len pre zaujímavosť, USS Preble je 38. loď z tejto línie. Americké hranice stráži od roku 2001.

„Aktuálne sa rozhodujeme, že laser umiestníme na naše lode destroyer…“ Hovorí Boxall, Riaditeľ námorníctva povrchovej vojny, ďalej dodáva: „Začneme s Prebleom v roku 2021, ktorý bude vybavený vysokovýkonným laserom a integrovaným optickým dazzlerom (pozn. redakcie: Dazzler je nesmrtiaca zbraň, ktorá využíva intenzívne nasmerované žiarenie na dočasné vypnutie svojho cieľa bleskom) so systémom Surveillance alebo HELIOS“

Vráťme sa však k systému HELIOS, na ktorý Americké námorníctvo udelilo spoločnosti Lockheed Martin kontrakt v hodnote 150 miliónov dolárov v roku 2018, s možnosťou vývoja ďalších zbraní s vysoko výkonným laserovým systémom na testovanie na torpédoborcoch na zemi.

So systémom HELIOS, spoločnosť Lockheed Martin povedala, že „pomôžu námorníctvu urobiť veľký krok vpred vo svojom cieli nasadiť systém laserových zbraní na povrchové lode.“

Výskumná služba Kongresu v májovej správe z tohto roka zase napísala, že námorníctvo vyvíja tri nové zbrane, ktorých cieľom je schopnosť lodí námorníctva brániť sa proti plavidlám, leteckým dopravným prostriedkom bez posádky a prípadne protilietadlovým raketám.

„Každá z týchto nových zbraní, ak sa úspešne vyvinie a rozmiestni, by mohla byť považovaná za „game changera“ na obranu námorných lodí proti nepriateľským raketám“.

Vývoj týchto zbraní ma byť zároveň reakciou na vývoj technológie dronových rojov, ktoré podľa správy Inštitútu modernej vojny na West Point vyvíja Čína.

Spoločnosť Lockheed Martin, ktorá stojí za vývojom tejto zbrane demonštrovala silu tohto lasera. Pri 10-kilowattoch je schopná zničiť napríklad dronov, a pri 30 kilowattoch je schopná zastaviť nákladné auto.

Systém HELIOS na americkej lodi by mal byť však vybavený laserom s energiou 60 kilowattov, americká vláda však do budúcnosti očakáva možnosť aktualizácie na 150 kilowatoov.

Zdroj: Taskandpurpose.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close