Američania idú skúmať, ako sa COVID-19 správa v rôznych prostrediach. Veria, že príchod leta nám pomôže

Tím vedcov začal s výskumom, ktorý odhalí správanie sa vírusu v rozličných podmienkach

koronavirus COVID-19
Zdroj: Pixabay.coom (Thor_Deichmann)

Oslabené, prázdne schránky koronavírusu môžu vedcom napovedať, ako sa vírus správa v rôznych prírodných podmienkach. Výskum začal fyzik z univerziti v Utahu (pozn. redakcie: štát v USA). Navrhnutý je tak, aby odpovedal na jednu zásadnú otázku – Či sa šírenie vírusu spomalí príchodom leta.

„Koronavírus sa šíri podobne ako chrípka. Drobné kvapôčky hlienov sa držia v ovzduší. Oba vírusy časom stratia svoju integritu, ak si včas nenájdu hostiteľa. To, ako sa kvapôčky vyvíjajú v odlišných prostrediach určuje, do akej miery je vírus infekčný,“ hovorí fyzik Saveez Saffarian.

Spolu s kolegom Michaelom Vershininom dostali takmer 200-tisíc amerických dolárov na to, aby zistili správanie sa vírusu pod vplyvom tepla a vlhkosti. Vírusy nedokážu spraviť nič „samé od seba“ pretože nie sú nič viac než schránky, s genetickou informáciou vo vnútri. Keď vírus napadne bunky svojho hostiteľa, využije ich schopnosť fungovať, aby sa rozmnožoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skúmanie vírusu

Výskum zahŕňa prácu s prázdnou verziou vírusu. Tím zostrojil ochrannú schránku vírusu SARS-CoV-2, no vnútri sa nenachádza žiaden genóm. Vďaka tomu nie sú schránky nákazlivé a možno s nimi bezpečne pracovať.

„Zostrojili sme vernú kópiu obalu vírusu. Ide o časť, ktorá drží všetko pokope. Cieľ nášho výskumu je zistiť, za akých podmienok sa vírus rozpadne. Musíme spoznať v akých prostrediach sa mu darí a aké podmienky sú preňho nebezpečné,“ vysvetľuje Saveez Saffarian.

Aby mohli vedci s testovacími bunkami narábať, používajú nástroj, ktorý sa volá optická pinzeta. V podstate ide o lúč svetla, ktorého energia dokáže pohybovať individuálnymi molekulami. Saffarian sa venuje štúdiu RNA vírusov v širšom merítku a je expertom v metóde, ktorá dokáže sledovať individuálne častice vírusu.

Výskumníci dúfajú, že sa im podarí nájsť odpovede. Pátrajú po tom, ako sa vírus šíri v rozličných podmienkach, napríklad v letných horúčavách, či kanceláriách s klimatizáciou. Odpoveď na tieto otázky by mohla priniesť odpovede aj na to, ako dlho bude nutná karanténa a obmedzenie pohybu.

S podobnými predpokladmi, že teplo negatívne vplýva na odolnosť COVID-19 nedávno prišli vedci z Pekingu. Pevne veríme, že ich výsledky budú potvrdenými výskumníkmi z USA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre