Američania chcú vo vesmíre vybudovať orbitálnu stanicu

Američania chcú vybudovať nad našimi hlavami vesmírnu stanicu. Prvá fáza však bude skôr predstavovať malý „sklad“, ako vesmírnu stanicu

vesmirna stanica space-station-2114479_960_720
Zdroj: pixabay.com

Američania chcú nad našimi hlavami vybudovať autonómnu vesmírnu stanicu, ktorá by mala obiehať obežnú dráhu okolo Zeme. Na tému upozorňuje portál breakingdefense.com.

Vo svojich najskorších fázach by mala stanica  slúžiť ako malá „nehostinná“ stanica slúžiaca primárne  na vykonávanie vedeckých experimentov. V ďalších fázach by sa mala rozširovať a modernizovať, aby mohlo podporiť život mimo Zeme pre posádky pôsobiace vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo výzve, ktorú Pentagonová obranná inovačná jednotka (DIU) zverejnila, žiadajú, aby dodávateľ navrhol koncept vesmírnej stanice, ktorá musí byť orbitálna, sebestačná a musí využívať umelí inteligenciu na prevádzku a riadenie stanice. Vo výzve sa ďalej píše:

„Platforma je zameraná na podporu „vesmírneho zhromažďovania, mikrogravitačného experimentovania, logistiky a skladovania, výroby, školenia, testovania a vyhodnocovania, hosťovania užitočných dát a ďalších funkcií…“.

Požiadavky na ďalšiu fázu projektu sú však o  niečo náročnejšie. Zahŕňajú schopnosť ukotvenia bezobslužnej kozmickej lode ako aj lode s  ľudskou posádkou. Neskôr by mala slúžiť na zaistenie bezpečnosti astronautov na palube kozmickej lode, napr. na izoláciu a ochranu posádky pred extrémnymi teplotami a žiarením.

Prvý stanica bude však príliš malá a  nehostinná

Ak ste sa nadchli týmto projektom tak Vás budeme musieť schladiť. Prvotné požiadavky totiž sú, aby táto vesmírna stanica bola veľká 1 kubický meter a  mala kapacitu 80 kilogramov.

Steve Butow, riaditeľ DIU Space Portfolio so sídlom v Silicon Valley, hovorí, že hlavný záujem DIU je o autonómne a robotické schopnosti na obežnej dráhe.

„Stručne povedané, vrháme širokú sieť na komerčné riešenia, ktoré dokážu splniť základné potreby opísané v prvej časti žiadosti..“, ďalej dopĺňa: „Čo sa týka výroby na obežnej dráhe, naši partneri DoD sa zaujímajú skôr o„ ako“, ako o„ prečo “. Mnohé z autonómnych schopností navrhnutých na podporu výroby na obežnej dráhe majú aplikácie dvojakého použitia, pre národnú bezpečnosť a obranu.“

Len pre zaujímavosť, v  roku 1967 bola podpísaná medzinárodná zmluva „Outer Space Treaty“, ktorej súčasťou bola väčšina krajín sveta, vrátane USA, Veľkej Británie a Ruska. V nej sa krajiny zaviazali k princípom, ktoré bránia krajinám umiestňovať zbrane hromadného ničenia na obežnej dráhe, ďalej obmedzuje využívanie Mesiaca a iných nebeských telies (napr. za účelom testovania zbraní), vykonávanie vojenských manévrov alebo zakladenia vojenských základní a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre