fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Amatérsky astronóm zachytil záblesk na povrchu Jupitera. Vedci zistili, že sa jednalo o náraz meteoritu

Jupiter, najväčšia planéta našej Slnečnej sústavy je často terčom pre asteroidy, putujúce vesmírom. Jednu zrážku sa podarilo zachytiť na video.

V auguste 2019 malý meteorit narazil do Jupitera, pričom vypustil energiu, rovnajúcu sa 240 kilotonám TNT. Našťastie pre vedcov bol tento jav zachytený na kameru amatérskym astronómom Ethanom Chappelom.

Na záberoch môžete vidieť náraz ako jasný záblesk, ktorý sa objaví vľavo dole. Zachytil ho pomocou voľne šíriteľného softvéru s názvom DeTeCt. Jeho video inšpirovalo vedcov k preskúmaniu nahrávky a zisteniu príčiny nárazu. Zistili, že sa jednalo o malý meteorit, ktorý mal v priemere 16 metrov a vážil okolo 450 ton.

Napriek jeho malej veľkosti sa jednalo o náraz, ktorý bol druhý najjasnejší, aký sme mohli na povrchu planéty pozorovať.

„Jedná sa o mimoriadne ťažký jav na pozorovanie. Záblesky bývajú spravidla rýchle a veľmi drobné, čiže aj napriek hodinám pozorovania ich môžete ľahko minúť,“ vyjadril sa Marc Delcroix, francúzsky astronóm a spolutvorca DeTeCtu.

Hoci sa jedná o ojedinelý úkaz, Jupiter je obľúbeným terčom pre meteority, akým je napríklad aj tento. Podľa predpokladov do jeho plynného povrchu narazí ročne od 20-60 objektov. Hlavne kvôli jeho gravitačnej sile a veľkosti planéty sú nárazy meteoritov až tisíckrát častejším javom, ako u nás na Zemi.

jupiter
Zdroj: inverse.com

Prvý náraz do Jupitera bol zaznamenaný v roku 1994, kedy kúsky kométy postupne padali na jeho povrch. Za posledných 10 rokov sa podarilo zaznamenať 6 zábleskov po náraze cudzieho objektu na povrch planéty.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close