SpravodajstvoVeda a výskum

Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

Laboratórne pokusy ponúkajú niekoľko sľubných možností

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť.

Najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA, ktorá odštartovala v júli, nesie na svojej palube experiment, ktorý bude skúmať možnosť výroby vlastného kyslíka na planéte. Je to modul MOXIE (pozn. redakcie: Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). MOXIE je krabička o veľkosti toastera, ktorá vyrába kyslík z oxidu uhličitého, ktorý sa nachádza v atmosfére. Tento nástroj dokáže vyrobiť dostatok kyslíku na to, aby dokázal zásobovať jedného aktívneho človeka.

Využívanie marťanských zdrojov

Ak však chceme vyrábať palivo pre rakety, budeme potrebovať niečo väčšie. Najnovší výskum Pralaya Gayena sa zameriava na prístroj, ktorý by vedel kyslík získať z iného zdroja. Ide o roztok perchlorátu, ktorý by sa mal nachádzať na istých lokalitách. Tento prístroj dokáže rozdeliť vodu od iných zložiek a nakoniec získať kyslík a vodík.

Perchlorát je látkou, ktorá je na červenej planéte pomerne bežná. Táto látka v sebe ukrýva molekuly vody a časom môže zbierať aj vodnú paru. Preto sa z nej vytvorí roztok, ktorý má veľmi nízky bod mrazu. Existujú dôkazy, že pod povrchom Marsu sa môžu tieto roztoky nachádzať. Objavené boli prevažne v severnej polárnej oblasti.

Aby vedci túto možnosť otestovali, vytvorili zariadenie, schopné elektrolýzy. Následne vytvorili podmienky, aké by mohli nájsť na Marse. Ukázalo sa, že aspoň v laboratórnych podmienkach sa roztok dostal do zariadenia, kde sa následne vytvoril plyn, pozostávajúci z čistého kyslíka a vodíka. Podľa výsledkov, zariadenie vyprodukovalo 25-krát viac kyslíka, než je v silách zariadenia MOXIE.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close