SpravodajstvoVeda a výskum

Aký pristávací modul je najlepší pre program Artemis? Odborníci vyberali z desiatok návrhov

Návrat astronautov na povrch Mesiaca sa pomaly blíži.

Už čoskoro sa astronauti vrátia na povrch Mesiaca. Americká NASA plánuje v roku 2024 prvú misiu na Mesiac s ľudskou posádkou od misií Apollo, píše portál Universe Today.

Astronauti sa budú spoliehať na raketu Orion a Space Launch System, ktorý ich dostane zo Zeme a dopraví ich k Mesiacu. Dlhotrvajúcim problémom ale bolo, ako sa posádka dostane na povrch Mesiaca a z povrchu na vesmírnu stanicu Lunar Gateway.

Najlepšie riešenie hľadali výskumníci z ruského inštitútu Skolkovo Institute of Science and Technology a inštitútu MIT (pozn. redakcie: Massachusetts Institute of Technology). Pozreli sa na desiatky návrhov a nakoniec sa zhodli, že pristávací modul s jedným stupňom, ktorý budú môcť astronauti používať opakovane, je tým najlepším riešením.  Pomocou tohto pristávacieho modulu sa tak astronauti budú môcť prepraviť z lunárnej stanice na povrch Mesiaca a zas naspäť.

Otázka pristávacieho modulu sa začala riešiť po nariadení bývalého amerického viceprezidenta Mike Pencea. Ten nariadil americkej NASA, aby svojich astronautov dostala na Mesiac do roku 2024 a to za použitia akýchkoľvek prostriedkov. Pôvodne NASA počítala s pristátím astronautov okolo roku 2028.

Rakety s opakovaným použitím

Nový plán donútil NASA prehodnotiť priority a dostupné dotácie. Americká agentúra dokonca v marci 2020 oznámila, že stanica Lunar Gateway už nie je ich prioritou. Dnes sa NASA snaží dodržať termín pristátia astronautov, ktorý je aj naďalej stanovený na rok 2024. Stanicu na obežnej dráhe Mesiaca budú kompletizovať v nasledujúcich misiách, ktoré budú súčasťou programu Artemis.

Nová štúdia sa zameriava na to, aký typ pristávacieho systému by bol najvhodnejší pre misie Artemis. Medzi počiatočné návrhy zapadal aj dvojstupňový pristávací modul, ktorý sa podobal na tie, ktoré používal program Apollo. Tieto pristávacie moduly by sa skladali z pristávacieho stupňa a štartovacieho stupňa. Pristávací stupeň by ostal na povrchu Mesiaca.

Ak výskumníci vzali do úvahy vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca, Lunar Gateway, začali pracovať s 39 variáciami pristávacieho modulu a hľadali tú najlepšiu. Nakoniec sa im podarilo prísť s niekoľkými návrhmi. Tie sa menili podľa toho, či by pristávací modul prišiel s raketou Orion, alebo by sa nachádzal na lunárnej stanici. Najlepšie ale vyšiel jednostupňový modul na opakované použitie, ktorý by sa spoliehal na palivo z tekutého kyslíka a tekutého vodíka.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close