AKTUÁLNE: Veľká slovenská banka hlási zvýšenú frekvenciu online podvodov. Dajte si pozor, aby ste neprišli o peniaze!

Zákazníci Tatra banky by mali byť na pozore. Rozmáha sa smishing, hovorí banka.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Zatiaľ, čo v minulosti sme sa mohli stretnúť najmä s fyzickými krádežami, či podvodmi, tak dnes sa táto aktivita presúva v čoraz väčšej miere do online prostredia. Internet zjavne vyvoláva v útočníkoch akýsi pocit bezpečia, vďaka ktorému sú stále odvážnejší a agresívnejší. Nie je už ničím nezvyčajným, že sa nič netušiacej obeti odhodlajú dokonca aj zavolať a aktívne s ňou komunikovať.

Rozmáha sa smishing, podvodná kampaň, ktorej cieľom je získať vaše bankové údaje

Najnovšie si online podvodníci zobrali na mušku zákazníkov Tatra banky, ktorá začala upozorňovať svojich zákazníkov, že evidujú zvýšenú aktivitu hackerov. Mnohým zákazníkom, ako si otvorili mobilnú aplikáciu, tak vyskočilo upozornenie, ktoré môžete vidieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dovoľujeme si vás upozorniť, že sme zaznamenali podvodné konanie tzv. smishing.“ banka ďalej vysvetľuje:

„Smishing je spôsob získavania citlivých bankových údajov cez SMS správu. Cieľom útočníka je u svojej obete vytvoriť pocit dôvery, na čo využíva aj technické riešenia, ktoré mu umožňuje pri kontaktovaní klientov použiť meno banky.

Na displeji mobilu sa tak môže zobrazovať ako odosielateľ správy Tatra banka, pritom odosielateľ je podvodník.“

Upozornenie_Tatra banka_podvody_smishing
Zdroj: Vosveteit.sk

Banka ďalej radí, aby sme pri obdŕžaní tohto typu správ boli obozretní. Konkrétne hovorí, že banka nikdy  nežiada citlivé osobné údaje a bankové informácie cez SMS alebo telefonicky. Banka rovnako prízvukuje, aby sme nezdieľali s treťou stranou číslo platobnej karty, CVV kód a platnosť platobnej karty. Rovnako hovorí, aby smie nezdieľali PID spolu s heslom do internetu bankingu, či kódy z čítačiek.

V závere treba povedať že, že nejde o ojedinelý útok tohto typu. Treba uviesť, že s podobnými útokmi sa môžeme stretávať dlhodobo. Rovnako aj v prípade iných bánk, či poskytovateľ ďalších služieb. Častými obeťami tohto typu útokov sú aj doručovateľské služby. Tak isto treba uviesť, že hackeri častokrát za týmto účelom vytvárajú aj kópie internetových stránok, ktoré sa na prvý pohľad podobajú na oficiálne stránky služieb. Preto sa vždy pozerajte aj po adresnom riadku, kam vás URL odkaz presmeroval. Taktiež je potrebné všímať si, aké údaje od nás jednotlivé služby pýtajú, a či ich reálne aj potrebujú.

Dovoľte nám dať v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, kde sme sa venovali najčastejším formám online podvodov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre