AKTUÁLNE: Roveru Perseverance sa pravdepodobne podarilo úspešne odobrať vzorky z povrchu Marsu

Vedci z NASA nechcú tento úspech zakríknuť, ale zatiaľ to vyzerá tak, že odber vzoriek prebehol úspešne.

Rover Perseverance_aktualna udalost
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Ešte začiatkom augusta tohto roka sme vás informovali, že prvý pokus o odobratie vzoriek hornín z povrchu Marsu roverom Perseverance, zlyhal. Vedci v tom čase uviedli, že k zlyhaniu došlo pravdepodobne z dôvodu, že skalný cieľ nereagoval tak, ako očakávali, pričom  vylúčili hardwarovú poruchu. 

Druhý pokus dopadol úspešne, myslia si vedci 

Najnovšie sa vozidlu Perseverance podľa všetkého podarilo úspešne nabrať vzorky hornín. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na agentúru AP. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Druhým dychom však treba dodať, že vedci sú aktuálne opatrnejší s vyjadreniami v súvislosti s úspešným odberom vzoriek vzhľadom na prvý pokus. Aktuálne americká NASA ešte overuje, či v trubiciach určených na odber vzoriek, je dostatok hornín, aby mohli odber považovať za úspešný a to aj napriek tomu, že prvé fotografie, ktoré analyzovali naznačujú, že odber bol úspešným. V každom prípade, začali sa ozývať už prvé hlasy, že odber bol úspešným.

„Máme vzorku! Nikdy som nebol šťastnejší z toho, že vidím dieru v skale“, z ktorej bola odoberaná vzorka, napísal hlavný inžinier roveru Perseverance Adam Steltzner. 

Mimochodom, odber vzoriek prebehol približne 800 metrov vzdialený od miesta, kde sa NASA pokúsila zrealizovať prvý odber. Rovnako vedci dodali, že prvý pokus bol neúspešný z dôvodu, že zozbieraný materiál bol mäkším v dôsledku čoho sa rozpadol a nepodarilo sa ho zachytiť v trubici. 

Rovnako treba povedať, že tento odber nie je zďaleka posledným na červenej planéte. NASA ich plánuje zrealizovať približne ešte ďalšie 3 desiatky. Mimochodom, rover na Marse je od februára tohto roka a jeho vývoj stál 2,5 miliardy dolárov. Rovnako treba dodať, že jeho vývoj trval 8 rokov. 

V súčasnosti, okrem rovera Perseverance, na Marse má NASA aj drona známeho ako Ingenuity, s ktorým sa podarilo v priebehu apríla tohto roka vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného telesa, ako je Zem. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre