SpravodajstvoVesmír

AKTÚALNE: Na ISS v ruskej časti, bolo cítiť dym. Spustil sa dokonca aj požiarny alarm. Sú astronauti v bezpečí?

V ruskom segmente ISS sa aktivovali alarmy požiaru. Dym bol údajne cítiť aj v americkom segmente, tvrdí francúzsky astronaut Thomas Pedquet.

Na ISS v ruskej časti je posledné dni vcelku „veselo“. Zatiaľ, čo niekoľko dní dozadu ruskí astronauti v module Zaria našli nové trhliny, tak tentokrát sa museli vysporiadať s alarmom požiaru. Na tému upozorňuje TASR s odvolaním sa na ruskú vesmírnu agentúru, Roscosmos a AFP.

Dym na palube ISS

„O 04:55 moskovského času v module Zvedza v ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice sa počas dobíjania akumulátora spustil detektor dymu a následne alarm“ uviedla ruská vesmírna agentúra Roscosmos.

Tento incident v spojitosti s dymom zasiahol aj ďalšie segmenty medzinárodnej vesmírnej stanice. Našťastie, nikomu sa nič nestalo a dopady boli zanedbateľné. Francúzsky astronaut, Thomas Pedquet uviedol, že dym prenikol aj do amerického segmentu ISS pričom bolo cítiť pach horiaceho plastu a elektrického zariadenia.

Podľa publikovaných správ, ruská posádka krátko po spustení alarmu, spustila vzduchové filtre, aby sa ovzdušie v ISS vyčistilo. Vesmírna agentúra Roscosmos neskôr priblížila, že všetky systémy v ruskom segmente pracujú tak, ako majú a že potenciálne nebezpečenstvo bolo zažehnané. Agentúra ďalej dodala, že incident nemení nič na plánoch, ktoré mali naplánované na dnešný deň. Ide konkrétne o výstup kozmonautov Olega Novickijého a Piotra Dubrova do otvoreného vesmíru v súvislosti s prácami na module Nauka, ktorý sa k ISS pripojil len nedávno.

V závere treba dodať, že Rusko má v pláne v roku 2025 opustiť projekt ISS. Jedným z dôvodov, ktoré ruská vesmírna agentúra uviedla je, že ISS už „presluhuje“ s čím sú spojené zvýšené a neprimerané náklady s údržbou modulov. V súčasnosti, ruský vesmírny program má veľmi blízko k čínskemu, kde obe krajiny začali aktívne spolupracovať na spoločných projektoch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

TASR/Redakcia

Články publikované pod TASR/Redakcia sú prebraté z TASR pričom prešli redakčnou úpravou.
Close
Close