ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete zistiť v akom stave je batéria Vášho Android smartfónu

Životnosť batérie sa používaním telefónu opotrebováva. Ako je možné zistiť koľko ste minuly kapacity z batérie Vášho Android smartfónu?

Batérie v smartfónoch sú kľúčovými komponentmi, ktoré ak nefungujú ako majú, tak plnohodnotné využívanie zariadenia je nemožné. Ako je však možné zistiť kedy je batéria po svojom životnom cykle alebo ako dlho ešte vydrží? Hneď v úvode treba povedať, že presné číslo sa Vám nepodarí získať žiadnym spôsobom, dopátrať sa dá len k orientačným hodnotám.

Čo je to životný cyklus batérie?

Životný cyklus batérie možno v skratke definovať ako počet nabíjacích cyklov, ktoré batéria zvládne bez toho, aby došlo k jej nadmernému opotrebovaniu. Štandardná životnosť batérie je približne 300 až 400 cyklov čo predstavuje približne 2 roky používania smartfónu. Náhoda?… asi nie. Za zabijakov batérií sa vo všeobecnosti považujú extrémne výkyvy teploty, ktoré dokážu životnosť batérie rapídne znížiť. Nabíjacie cykle sa našťastie nepočítajú ako momenty začatia nabíjania a jeho ukončenia, ale ako reálne využitie batérie. Inými slovami, ak ste si dnes nabíjali smartfón zo 75% na 100%, tak ste minuli 1/4 nabíjacieho cyklu.

Zdroj: pixabay.com

Ako teda zistiť v akom stave je batéria smartfónu?

Bohužiaľ, Android v sebe túto funkciu nemá implementovanú. Využiť sa dajú však aplikácie tretích strán. Tie najdôveryhodnejšie, s ktorými sa môžete stretnúť sú  AccuBattery a Charge Cycle Battery Stats. V oboch prípadoch sa však nedopátrate k výsledku hneď po ich nainštalovaní. Prvé reálne výsledky získate najskôr po jednom týždni používania, kedy aplikácia má zozbieraných dostatok dát na analýzu.

Accu​Battery - Akku & Batterie
Accu​Battery - Akku & Batterie

Obe aplikácie obsahujú viacero zaujímavých funkcionalít, ktoré stoja za vyskúšanie. Na životnosť batérie totiž pôsobí viacero faktorov, ako len “počet” nabití a vybití.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone_2
Zdroj: Google Play

My preferujeme aplikáciu AccuBattery, ktorá obsahuje viacero pokročilých funkcií. Napríkad užitočné notifikácie o stave nabíjania smartfónu, ktoré ak budete dodržiavať, tak dokážete predĺžiť životnosť batérie až na dvojnásobok. Aplikácia AccuBattery je ďalej schopná merať reálnu spotrebu (v mAh) jednotlivých aplikácií, ktoré Vám bežia v smartfóne. Tou najzaujímavejšou funkciou však je “Battery health”.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone
Zdroj: Google Play

Táto funkcia porovnáva pôvodnú kapacitu batéria v mAh s tou súčasnou. Inými slovami, zistíte reálny stav v akom sa nachádza Vaša batéria.

Ako môžete vedieť, my sme ju vyskúšali na viac ako 30 celých nabíjacích cykloch. Podľa testu nám vyšlo, že približne za 8 mesiacov používania smartfónu sme stratili približne 10% z kapacity batérie. Samozrejme platí, že čím viac nabíjacích cykloch máte za sebou, tak tým sú výsledky presnejšie.

Používa niekto z Vás vyššie menované aplikácie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close