ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako zistíte reálnu kapacitu batérie vášho Android smartfónu

Životnosť batérie sa používaním telefónu opotrebováva. Ako je možné zistiť koľko ste minuli z kapacity batérie vášho Android smartfónu?

Batérie v smartfónoch sú kľúčovými komponentmi, ktoré ak nefungujú ako majú, tak plnohodnotné využívanie zariadenia je nemožné. Ako je však možné zistiť kedy je batéria po svojom životnom cykle, alebo ako dlho ešte vydrží? Hneď v úvode treba povedať, že presné číslo sa Vám nepodarí získať žiadnym spôsobom, dopátrať sa dá len k orientačným hodnotám.

Čo je to životný cyklus batérie?

Životný cyklus batérie možno v skratke definovať ako počet nabíjacích cyklov, ktoré batéria zvládne bez toho, aby došlo k jej nadmernému opotrebovaniu. Štandardná životnosť batérie je približne 300 až 400 cyklov čo predstavuje približne 2 roky používania smartfónu. Náhoda?… asi nie. Za zabijakov batérií sa vo všeobecnosti považujú napríklad extrémne výkyvy teploty, ktoré dokážu životnosť batérie rapídne znížiť. Nabíjacie cykle sa našťastie nepočítajú ako momenty začatia nabíjania a jeho ukončenia, ale ako reálne využitie batérie. Inými slovami, ak ste si dnes nabíjali smartfón zo 75% na 100%, tak ste minuli 1/4 nabíjacieho cyklu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: pixabay.com

Ako teda zistiť v akom stave je batéria smartfónu?

Bohužiaľ, Android v sebe túto funkciu nemá implementovanú v rámci nastavení telefónu. Využiť sa dajú však aplikácie tretích strán (prípadne špeciálny príkaz, ktorý nájdete na konci článku). Tie najdôveryhodnejšie, s ktorými sa môžete stretnúť sú  AccuBattery a Charge Cycle Battery Stats. V oboch prípadoch sa však nedopátrate k výsledku hneď po ich nainštalovaní. Prvé reálne výsledky získate najskôr po jednom týždni používania, kedy aplikácia má zozbieraných dostatok dát na analýzu.

Accu​Battery - Akku & Batterie
Accu​Battery - Akku & Batterie
Sprechender Batteriealarm
Sprechender Batteriealarm

Obe aplikácie obsahujú viacero zaujímavých funkcionalít, ktoré stoja za vyskúšanie. Na životnosť batérie totiž pôsobí viacero faktorov, ako len “počet” nabití a vybití.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone_2
Zdroj: Google Play

My preferujeme aplikáciu AccuBattery, ktorá obsahuje viacero pokročilých funkcií. Napríklad užitočné notifikácie o stave nabíjania smartfónu, ktoré ak budete dodržiavať, tak dokážete predĺžiť životnosť batérie až na dvojnásobok. Aplikácia AccuBattery je ďalej schopná merať reálnu spotrebu (v mAh) jednotlivých aplikácií, ktoré Vám bežia v smartfóne. Tou najzaujímavejšou funkciou však je “Battery health”.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone
Zdroj: Google Play

Táto funkcia porovnáva pôvodnú kapacitu batéria v mAh s tou súčasnou. Inými slovami, zistíte reálny stav v akom sa nachádza Vaša batéria.

Ako môžete vedieť, my sme ju vyskúšali na viac ako 30 celých nabíjacích cykloch. Podľa testu nám vyšlo, že približne za 8 mesiacov používania smartfónu sme stratili okolo 10% z kapacity batérie. Samozrejme platí, že čím viac nabíjacích cykloch máte za sebou, tak tým sú výsledky presnejšie.

Používa niekto z vás vyššie menované aplikácie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Ak chcete okamžitý výsledok

Alternatívnym riešením ako zistiť stav vašej batérie je pomocou príkazu „*#*#6485#*#*“ (bez úvodzoviek), ktorý je potrebné zadať do aplikácie Telefón. Tento postup však nefunguje na  všetkých zariadeniach. Zároveň však treba dodať, že neponúka tak bohaté informácie, napríklad neidentifikuje aplikácie, ktoré nadmieru spotrebovávajú energiu, neponúka ďalšie podrobné štatistiky a podobne. Po zadaní príkazu uvidíte  nasledovné okno.

Vysvetlivky jednotlivých bodov si môžete pozrieť nižšie.

  • MB_00: Zostávajúca kapacita batérie
  • MB_06: Stav batérie (ak sa zobrazuje „Dobrý“ / „Good“, tak to znamená normálny stav batérie)
  • MF_02: Počet spotrebovaných cyklov batérie
  • MF_05: skutočná kapacita batérie
  • MF_06: Kapacita batérie z výroby

V akom stave máte Vašu batériu smartfónu a ako dlho už používate svoje zariadenie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close