Ako vznikol život na Zemi? Toto je LUCA, predok všetkých existujúcich organizmov

Vedci sú o krok bližšie k pochopeniu, ako vznikol život na našej planéte.

Ako vznikol život na Zemi?
Zdroj: Wikimedia

Pre vedcov stále ostáva záhadou, ako presne vznikol život na Zemi. Vedúcou teóriou súčasnosti je teória o jednobunkovom organizme s názvom LUCA. Predpokladá sa, že tento organizmus bol spoločným predkom všetkého života, ktorý dnes na našej planéte existuje, píše portál Inverse.

Organizmus LUCA žil na našej planéte pred 4-miliardami rokov. Pripomínal baktériu a existoval vo vnútri hydrotermálnych ventilov. V pondelok bola vo vedeckom časopise Frontiers in Microbiology publikovaná štúdia, ktorá popisuje, ako sa mohol tento organizmus živiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak chceme pochopiť vznik organizmu LUCA, najdôležitejšou otázkou je, ako získaval organizmus energiu. Zistili sme, že energia pochádzala priamo z jeho metabolických procesov,“ vyjadrila sa Jessica Wimmer z Heinrich Heine University Dusseldorf.

V minulosti sa vedci domnievali, že prvotné organizmy na Zemi získavali svoju energiu z externých zdrojov. Nimi mohlo byť ultrafialové žiarenie, rádioaktívny rozklad, alebo mnoho ďalších zdrojov. Energia, dôležitá pre vývoj organizmu LUCA však prišla z chemickej reakcie, ktorá bola dôsledkom jeho metabolizmu.

Metabolický proces v bunke je reťazovou reakciou, ktorá produkuje potrebné chemikálie pre ďalší krok procesu. Aby vedci svoje teórie overili, pozreli sa bližšie na hydrotermálne ventily, nachádzajúce sa na dne oceánov. Špecificky sa zamerali na tie, ktoré ležia v Atlantickom oceáne.

Zistili, že 95% chemických reakcií prebiehajúcich v hydrotermálnych ventiloch uvoľňovali energiu. To bolo pre vznik organizmu LUCA kľúčové. Vedci odhalili všetky metabolické reakcie, ktoré vedú k vzniku základných kameňov života. Ide o reakcie, ktoré existujú vo všetkých moderných mikróboch, vďaka čomu ich vedci môžu stopovať až k organizmu LUCA.

Ako vznikol život na Zemi?

Vedci dokopy objavili 402 chemických reakcií, ktoré vytvoria látky dôležité pre život. Zároveň vedci zistili, že tieto reakcie vznikajú prostredníctvom kľúčových prvkov, ktoré sa nachádzali aj na mladej Zemi. Tie prvky sú vodík, oxid uhličitý a čpavok. Najdôležitejším prvkom pre život je ale vodík, ktorý je dôležitý pre uhlíkovú fixáciu. Ide o proces, kedy sa oxid uhličitý premení na organické zlúčeniny ukladajúce energiu.

„Bez vodíka žiadna reakcia neprebehne. Potrebujeme ho na to, aby sa uhlík z oxidu uhličitého zakomponoval do metabolizmu,“ vysvetľuje Wimmer.

Nové zistenia ponúkajú prelomovú teóriu o tom, ako mohol život na Zemi vzniknúť. Wimmer so svojim tímom dodáva, že energia, ktorú na počiatku metabolického procesu organizmy potrebovali, vznikla priamo z metabolizmu, nie z nejakého externého zdroja.

Vedcom sa podarilo objaviť energetický zdroj organizmu LUCA. Je možné, že tento energetický zdroj má svoje korene v jedinečnej geológii, ktorá existovala na Zemi pred 4-miliardami rokov. Vedci sú tým pádom o krok bližšie k zodpovedaniu otázky, ako vznikol život na našej planéte.

„Hydrotermálne ventily produkujú vodík a vytvárajú správne podmienky pre vznik mikroorganizmov,“ dodáva Wimmer.

Vedci priniesli ďalší dôkaz, ktorý tvrdí, že vodné prostredie je kľúčom pre vznik života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre