Ako vznikali emotikony? Pozrite sa na ich históriu, od začiatku až po dnešnú dobu

Bez emotikonov by sme si nevedeli už dnes predstaviť konverzáciu

Emotikony
Zdroj: pixabay.com (OpenClipart-Vectors)

Viete si predstaviť správu bez smajlíka? Emotikony sa za posledné roky stali výrazným nástrojom, pomocou ktorého môžeme dať správe jasnejší výraz, ukázať ako sa cítime, alebo ukázať cez správu našu osobnosť. Viete, ako sa stali emotikony tak výraznou súčasťou modernej doby? Téme sa venuje portál thenextweb.com

Začiatky emotikonov

Začalo to už 6. augusta 1862. V tomto prípade však pravdepodobne nešlo o zámer, ale skôr o tlačovú chybu. V denníku New York Times sa objavil symbol :), keď vytlačili prepísanú kópiu príhovoru amerického prezidenta, Abrahama Lincolna.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé zámerné použitie emotikonu bolo zaznamenané krátko na to. Americký satirický magazín Puck priniesol prílohu s názvom „Typographical Art,“ 30. marca 1881. V tejto prílohe boli zobrazené štyri emócie: radosť, melanchólia, ľahostajnosť a údiv, len pomocou typografických znakov.

Emotikony
Prvé emotikony. Zdroj: thenextweb.com

19. septembra 1982 navrhol počítačový vedec, Scott Fahlman, systém znakov, ktoré by mali označovať vtipy. Chcel tým zabrániť vzniku nedorozumení na onlinovej nástenke jeho univerzity. Podnietil tým vznik moderných emotikonov.

19. júna 1993 vznikol Unicode 1.1.0, ktorý obsahoval znaky, ktoré sa podobajú na moderné emotikony, avšak v tejto dobe boli na primitívnej úrovni.

Prvá aplikácia, ktorá prispela k šíreniu emotikonov bol Instant Messenger, od spoločnosti AOL. Ten vyšiel 1. mája 1997. Obsahoval jednoduché ikony, ktoré znázorňovali pocit, alebo určitú akciu.

Aj japonský umelec, Shigetaka Kurita, chcel nájsť jednoduchý spôsob, pomocou ktorého by sa dala na mobilnej platforme zdieľať určitá informácia. V roku 1999 vytvoril prvú sadu 176 emotikonov, medzi ktorými by ste našli rôzne symboly, objekty, či tváre.

Popularizovanie emotikonov

Spoločnosť Microsoft si tiež uvedomovala popularitu emotikonov, preto 1. júna 2003 vydali na svojej platforme MSN Messenger 30 nových emotikonov. Následne v roku 2007 chcela spoločnosť Google rozšíriť svoje pôsobenie v Japonsku a Ázii. Odpoveďou bolo zavedenie emotikonov do ich mailovej služby Gmail. Zároveň zaviedli aj jednotnú sadu kódov pre každý emotikon.

S príchodom iOS 2.2 v roku 2008 prišla spoločnosť Apple so svojimi vlastnými emotikonmi, ku ktorým však mali prístup len japonskí užívatelia. Obyvatelia iných krajín mali k emotikonom prístup cez aplikácie na App Store. 5. marca 2009 podali dvaja inžinieri z Apple, Yasuo Kida a Peter Edberg, návrh pre Unicode, na zavedenie 625 emotikonov.

O štandarde sa začalo hovoriť až 12. októbra 2010, s príchodom Unicode 6.0. Emotikony sa stali štandardom v tomto jazyku a väčšina bola priradená k určitému bloku. O rok neskôr, 12. októbra 2011, vytvorila spoločnosť Apple prvú emotikon klávesnicu. Používateľom iOS 5 tak dali jednoduchý prístup ku všetkým emotikonom, bez potreby ďalšej aplikácie.

Moderná doba

V roku 2015 sa ku nám dostali emotikony v rôznych kožných odtieňoch. V novembri toho istého roku vybrala univerzita Oxford najpoužívanejší emotikon roka, ktorým sa stala tvár, so slzami od smiechu. 

V roku 2016 sa spoločnosť Apple rozhodla, že emotikon zbrane nahradí vodná pištoľ. V tomto roku boli jediný, kto sa k takémuto kroku rozhodli. Ostatné spoločnosti neupravili emotikon pištole až do roku 2018.

V júli 2017 vyšiel Emoji Movie, ktorý celosvetovo zarobil viac ako 200-miliónov amerických dolárov. Zároveň však vyhral 5 zlatých malín, vrátane ceny za najhorší film. Následne, od roku 2018, môžete na stránke Dictionary.com nájsť vysvetlenia, ako sa jednotlivé emotikony používajú a čo môžu znamenať.

Od roku 2019 môžete spájať viaceré emotikony dokopy a vytvoriť tak úplne nové. Zároveň Facebook v tomto roku oznámil, že bude selektívne cenzurovať emotikony, ktoré môžu mať sexuálny význam. Medzi ne sa ráta emotikon broskyňe, baklažánu, alebo aj kvapky.

Emojipedia ukázala nové emotikony pre rok 2020. Nájdeme medzi nimi, ako transgender vlajku, tak aj mužov vo svadobných šatách

V roku 2020 bola konečne schválená zástava, symbolizujúca hnutie transgender pride. Do tohto roku používali transgender ľudia emotikon homára. S príchodom pandémie koronavírusu sa hovorilo aj o emotikonoch, pomocou ktorých by sa dali ilustrovať správne hygienické návyky. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre