Ako vyzerali prvé webové stránky? Vyskúšajte si túto simuláciu, ktorá vás prenesie 30 rokov do minulosti!

Koncept World Wide Web vznikol 6. augusta 1991 v CERN.

Prvé webové stránky_Tim Berners-Lee
Zdroj: CERN, úprava: Vosveteit

Tim Berners-Lee sa považuje za otca World Wide Web, ktorý pred tridsiatimi rokmi, 6. augusta 1991, ukázal svetu úplne prvú webovú stránku, píše portál How to Geek.

Tim Berners-Lee bol, ešte pred svojim vynálezom frustrovaný z toho, ako vedci zdieľajú medzi sebou výskum. V tej dobe išlo o rozdielne formáty súborov, programovacie jazyky, či počítačové platformy. Bolo preňho nepraktické vyhľadávať elektronické záznamy a snažiť sa pochopiť, ako by mali byť používané.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento vizionár si predstavoval jednotnú sieť, ktorá by fungovala na báze hypertextu. Táto sieť by umožnila rozličným počítačom komunikovať bez najmenšieho problému. Prvýkrát sa zmienka o World Wide Web, alebo WWW, objavila už v roku 1989. O rok na to vytvoril Berners-Lee svoj prvý prehliadač, ktorý sa nazýval WorldWideWeb.app a prvý webový server – httpd.

Prvotný server, ale aj aplikácia, fungovali na počítači NeXTCube, ktorý zase fungoval na operačnom systéme NeXTSTEP. Berners-Lee spomína na to, ako mu jeho platforma umožnila rýchlo nastaviť grafický dizajn stránky. Aj vďaka tomu bol vývoj webu pomerne rýchly.

„Za pár mesiacov som zvládol niečo, čo by mi na iných platformách trvalo rok. Na platforme NeXT bolo veľa vecí, ktoré pracovali za mňa,“ tvrdí Berners-Lee.

Spočiatku bol koncept webu udržovaný vo výskumnom zariadení CERN, ako interný projekt. Prvá stránka vznikla 20. decembra 1990 a o 21 dní na to Berners-Lee pozval do projektu aj ďalších vedcov. 10. januára 1991 sa web po prvýkrát dostal mimo CERN.

Prvá stránka

Viete si predstaviť, ako vyzerala prvá internetová stránka? V skutočnosti nešlo o nič prevratné, no aj napriek tomu je to fascinujúce. Prvá verejná webová stránka bola pomerne holá a slúžila ako predstavenie konceptu www pre každého mimo CERN, kto by mal oň záujem. Zaujímavosťou je, že CERN do dnešného dňa zdieľa kópiu stránky, ktorú si môžete pozrieť. Originálna verzia, datujúca sa do roku 1990 bola bohužiaľ stratená.

Prvý web
Zdroj: CERN

Aj v tejto verzii sa pohybujete pomocou hyperlinkov (pozn. redakcie: odkazov) na ktoré sa dostávate dvojklikom. Každý link vás zoberie k ďalším zdrojom, ktoré sa nachádzali v sieťovom modeli. Pôvodná vízia Berners-Leeho bola možnosť priamej úpravy textov na webe. Neskoršie verzie túto schopnosť stratili a na istý čas bol prvý web len na čítanie.

Ak by vás zaujímalo, ako prvý web fungoval, CERN má svoju vlastnú simuláciu, v ktorej si to môžete vyskúšať.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre