Ako vyzerala Antarktída bez ľadu? Vedci objavili jazero, ktoré by im mohlo ukázať začiatok aj koniec tohto kontinentu

Jazero Snow Eagle ukrýva na svojom dne sedimenty z čias, keď ešte nebola Antarktída pokrytá ľadom.

Ako by vyzerala antarktída bez ľadu?
Zdroj: Unsplash (Max Lawton, Mariya, James Eades), Úprava: Vosveteit.sk

Jeden z najväčších kontinentálnych ľadovcov na svete nachádzajúci sa v južnej Antarktíde, ukrýva jazero o veľkosti mesta so svojim tajomstvom. Sedimenty nachádzajúce sa v ňom môžu prezradiť históriu tohto kontinentálneho ľadovca už od čias jeho vzniku, píše Science Daily.

Informácie nachádzajúce sa v tomto jazere môžu prezradiť ako mohla Antarktída vyzerať ešte predtým než zamrzla. Zároveň by vedci získali pohľad na vývoj klímy počas histórie Zeme, ako aj na to, ako sa môže kontinentálny ľadovec správať, ak bude globálne otepľovanie pokračovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Toto jazero pravdepodobne ukrýva záznamy o celej histórii východoantarktického kontinentálneho ľadovca od jeho vzniku pred 34-miliónmi rokov. Je možné, že v ňom nájdeme aj záznamy o raste a evolúcii ľadovcových cyklov,“ vyjadril sa expert na polárne oblasti, Don Blankenship.

Jazero sa nazýva Snow Eagle a je ukryté pod približne troma kilometrami ľadu. Nachádza sa v približne dvojkilometrovom kaňone, ktorý leží na Území kráľovnej Alžbety, čo je región Antarktídy pod správou Veľkej Británie. Jazero sa nachádza relatívne blízko pri pobreží, preto si vedci myslia, že by mohlo ukrývať dôležité informácie o vzniku východoantarktického kontinentálneho ľadovca.

Náznak o existencii jazera prišiel objavením hladkej depresie kontinentálneho ľadovca. Definitívne potvrdenie existencie prišlo až po troch rokoch, počas ktorých prelietavali nad regiónom špecializované lietadlá vybavené radarom a rôznymi senzormi. Prostredníctvom nich objavili zmeny v zemskej gravitácii a magnetických poliach.

Staršie než ľadovec, pod ktorým sa nachádza

Voda v jazere zároveň odráža radarové vlny ako zrkadlo. Spolu s gravitačnými a magnetickými prieskumami sa výskumníkom podarilo získať pomerne dobrú predstavu o rozložení jazera. Predpokladá sa, že jazero má na dĺžku takmer 50 km, šírku približne 14 km a hĺbku má približne 200 metrov. Sedimenty na dne jazera siahajú do hĺbky 300 metrov. Tieto sedimenty by mohli ukrývať vzorky, ktoré sú staršie než kontinentálny ľadovec.

Ďalším krokom pre vedcov bude získanie vzoriek z jazera. Ich analýza by im umožnila vyplniť medzery v chápaní procesu zaľadňovania Antarktídy, ako aj v možnom zániku kontinentálneho ľadovca vplyvom globálneho otepľovania.

„Sedimenty na dne jazera vznikali naozaj dlhú dobu. Predpokladáme, že ich počiatok sa datuje ešte do obdobia, kedy Antarktída ľad vôbec nemala,“ vyjadril sa spoluautor štúdie Martin Siegert.

Siegert zároveň dodáva, že vzorky na dne jazera Snow Eagle by mohli byť pre ich výskum ideálne. Jazero bolo pomenované podľa jedného z lietadiel, ktoré ho pomáhalo objaviť. Štruktúry jazera odhalil medzinárodný projekt ICECAP-2. Ide o kolaboráciu medzi Spojenými štátmi, Veľkou Britániou, Čínou, Austráliou, Brazíliou a Indiou. Cieľom tejto spolupráce je odhaliť a zmapovať posledné neznáme regióny vo východnej časti Antarktídy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre