SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vyzeral „temný vek“ vesmíru a čo to vlastne znamenalo?

Krátko po veľkom tresku nastalo obdobie, ktoré vedci nazývajú temný vek

Dnes, keď sa pozrieme na nočnú oblohu, môžeme vidieť státisíce hviezd, no nebolo to vždy tak. Krátko po veľkom tresku, keď bol vesmír ešte mladý, neexistovali žiadne hviezdy.

Medzinárodný tím vedcov sa každým dňom približuje k odhaleniu, meraniu a študovaniu signálov z tohto obdobia. Tie cestovali vesmírom od konca „bezhviezdnej“ éry, ktorá sa skončila približne pred 13-miliardami rokov. Tím vedcov z rôznych amerických univerzít písal už minulý rok v publikácii American Journal, že sa im podarilo 10-násobne zvýšiť počet dát, ktoré zachytil rádiový teleskop Murchisnon Widefield Array, píše portál phys.org

Momentálne prehľadávajú dáta zozbierané teleskopom a snažia sa nájsť známky z tejto nepochopenej „temnej doby“ vesmíru.

„Myslíme si, že vlastnosti vesmíru v tejto dobe mali výrazný dopad na formovanie prvých hviezd a dali tvar štrukturálnym vlastnostiam, ktoré vidíme dnes,“ vyjadril sa jeden z členov tímu, Miguel Morales.

Na počiatku, krátko po veľkom tresku, bol vesmír vďaka množstvu hmoty horúci a hustý. Elektróny a fotóny sa pravidelne uväzňovali tým, že ich bolo veľké množstvo a často do seba narážali.  Po prvotnej fáze a postupnom rozpínaní vesmíru, interakcie medzi fotónmi a elektrónmi prestali. Rozpínajúci sa vesmír sa teda stával čoraz viac transparentnejším a temnejším. Temné obdobie trvalo stovky miliónov rokov. Počas neho dominovali vesmíru atómy vodíka, ktoré boli neutrálne a nemali žiaden náboj.

Signál, starý 13 miliárd rokov, ktorý medzinárodný tím vedcov objavil bola elektromagnetická emisia, ktorú vylúčil neutrálny vodík, na vlnovej dĺžke 21 cm. Vesmír sa od toho času rozpäl, čím signál natiahol na takmer 2 metre.

Temný vek vesmíru sa skončil, keď sa začali atómy vodíka na seba nabaľovať a vytvorili prvé hviezdy. Svetlo prvých hviezd spustilo takzvanú fázu reionizácie, ktorá premenila všetok neutrálny vodík na ionizovanú plazmu. Táto plazma je dominantná vo vesmíre dodnes.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close