Ako vytvoriť vhodné podmienky na pestovanie rastlín na Marse? Riešením majú byť skleníky z aerogélu

Neuveriteľné schopnosti aerogélu by mohli povrch Marsu čiastočne oživiť

aerogel nasa_opt
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Obývanie Marsu bude v budúcnosti takmer určite realita, no vedci majú pred sebou ešte stále množstvo nezodpovedaných otázok, medzi ktoré určite patrí možnosť pestovania vlastných plodín na povrchu červeného suseda. V nehostinných podmienkach Marsu neprežije žiadna plodina pestovaná na Zemi a vedci preto hľadajú možnosti, ako povrch Marsu prispôsobiť na prípadné pestovanie rastlín. V posledných rokoch sme ale počúvali iba o naozaj nereálnych nápadoch, či už o ohrievaní povrchu obrovskými vesmírnymi zrkadlami, alebo odpaľovaním atómových bômb, s ktorými prišiel Elon Musk. Od nereálnych nápadov sa ale konečne dostávame ku využiteľným nápadom, ktoré by sme boli schopní uskutočniť už v priebehu niekoľkých rokov.

Skleníky vytvorené z aerogélu

V najnovšom čísle vedeckého časopisu Nature Astronomy bola zverejnená štúdia vykonaná tímom vedcov z Harvardu, CalTechu a Univerzity v Edinburghu, ktorému sa podarilo vytvoriť laboratórne podmienky Marsu, v ktorých následne testovali svoje skleníky vytvorené z aerogélu. Výsledky štúdie sú skutočne ohromujúce.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aerogél izoluje takmer všetky negatívne faktory

Problémom Marsu sú extrémne nízke nočné teploty dosahujúce úroveň -100 stupňov Celzia, no ešte väčším strašiakom sú určite škodlivé žiarenia, prechádzajúce cez riedku atmosféru. Práve aerogél ale väčšinu negatívnych faktorov izoluje, prípadne takmer úplne odstraňuje. Štúdia totižto ukázala, že na dostatočnú izoláciu stačí iba 2 až 3 centimetrová vrstva spomínaného aerogélu, ktorý zároveň odfiltruje až 60% škodlivého ultrafialového žiarenia a viac ako 99,5% mimoriadne nebezpečného UVC žiarenia. Vďaka skvelej izolácií sa takýmto spôsobom zvýši teplota nie len v samotnom skleníku, ale aj teplota zeme pod ním a to zhruba až o 50 stupňov Celzia. Ak by boli takéto podmienky udržateľné, môžme hovoriť o umelo vytvorenom vodnom cykle. Aerogélové skleníky by tak dokázali vytvoriť ideálne prostredie pre pestovanie takmer akýchkoľvek rastlín.

Najnovšia štúdia sa tak úplne odvracia od doterajších nápadov, ktoré sme spomínali aj na začiatku článku. Na tento fakt upozornil aj jeden z autorov, no tak či tak sa jedná o zrejme najjednoduchšie realizovateľný plán, spomedzi všetkých známych „plánov“. Na jeho prípadnú realizáciu si určite počkáme ešte niekoľko rokov, keďže testovanie aerogélu musí prejsť ešte niekoľkými cyklusmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre