Ako vplývajú psychotropné látky na ľudský mozog?

Lysohlávky, LSD, či DMT: Čo sa po ich požití deje vo vašej hlave?

mozog muz
Zdroj: YouTube (UNVEILED), Vosveteit.sk

Určite všetci poznáme nejakú psychotropnú látku, či už ide o LSD, alebo DMT. Ide o látky, ktoré dokážu ovplyvniť mozgovú aktivitu a duševné zdravie. Po viac ako 50 rokoch teraz môžu vedci začať študovať, ako presne tieto látky ovplyvňujú náš mozog, píše portál IFLScience.

Lenže čo sú to psychotropné látky? Môžeme povedať, že psychotropnou môže byť každá látka, ktorá môže ovplyvniť naše vedomie. Vedci však používajú označenie klasická psychotropná látka pre všetky drogy, ktoré ovplyvňujú receptory pre hormón šťastia, serotonín. Medzi tieto látky spadajú Lysohlávky, LSD a DMT.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existujú však aj látky, ako napríklad salvinorin A. Tie sa však viažu k inému receptoru. Podľa nového výskumu v Scientific Reports sa veľa príznakov, typických pre psychotropné látky, môžu objaviť aj pri požití Šalvie. Preto sa niektorí odborníci domnievajú, že treba pozmeniť teórie, ktoré popisujú dopad psychotropných látok na náš mozog.

Hyperaktívny mozog

Jedna z populárnych teórií však tvrdí, že po požití psychotropnej látky vznikne akýsi „výbuch“ v mozgovej komunikácii. Časti mozgu, ktoré za normálnych okolností nekomunikujú začnú komunikovať. V rovnakom čase sa však rozpadajú už zavedené komunikačné siete. Požitím psychotropnej látky sa narúša bežné, každodenné fungovanie mozgu a človek stráca schopnosť uvažovať o sebe ako o separátnej entite.

Každodenné fungovanie mozgu môže narušiť aj alkohol, alebo marihuana, avšak v prípade týchto látok človek nezažíva pocit „jednoty s vesmírom.“ Nedávno sa však ukázalo, že Šalvia môže fungovanie mozgu narušiť rovnako ako psychotropné látky, hoci sa medzi ne neradí.

Výskumy sa v istom bode rozchádzajú, najmä pre náročnosť výskumu samotného. Zhodujú sa v tom, že rôzne mozgové regióny môžu ovplyvniť stav, ktorý po požití látky nastáva. Napríklad, ak je ovplyvnený hippocampus, je pravdepodobné, že nastanú pozitívne zážitky. Naopak, ak je postihnutý prefrontálny kortex, zážitky zvyknú byť prevažne negatívne.

Treba ešte veľa výskumov na to, aby sa podarilo presne určiť, ako na nás vplývajú psychotropné látky. Už teraz však vedci vedia, že to nebude priamočiary proces a pravdepodobne to bude závisieť od množstva komplexných mechanizmov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre