Návody

Ako správne nabíjať smartfón, aby ste predĺžili nielen výdrž, ale i životnosť batérie? Dodržujete tieto pravidlá?

Pozrite sa, ako môžete pomôcť vašej batérii smartfónu, aby ste jej predĺžili životnosť.

Máte pocit, že vaša batéria smartfónu plynúcim časom je stále slabšou a slabšou? Pravdou je, že batérie vo všeobecnosti strácajú plynúcim časom na kapacite, a preto vydržia fungovať na jedno nabitie menej. Vo všeobecnosti, batéria by mala byť schopnou vydržať riadne fungovať 300 až 600 nabíjacích cyklov. Čo sú približne 2 až 3 roky používania.

Samozrejme, na výdrž batérie vplýva i to, aké aplikácie používate vo vašom telefóne, ako aj to, čo robíte so smartfónom. Pri tejto príležitosti nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré sú žrútmi energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odhliadnuc od toho, čo robíte so smartfónov, tak tieto faktory vplývajú na životnosť lítium-iónových batérií najviac: počet nabíjacích cyklov, teplota a vek.

Kedy mám nabíjať smartfón?

Jedným obzvlášť pretrvávajúcim mýtom o batérií telefónov je, že ju musíte občas úplne vybiť a nabiť, aby ste vymazali „pamäť batérie“.  Nie je to pravda. Zlaté pravidlo úrovne nabitia batérie je udržiavať ju v rozpätí niekde od 20% do 80%. Z tohto dôvodu možno zvážte prehodnotiť, či smartfón budete nabíjať cez noc. Dôvodom je, že nabíjanie smartfónu po hodnotu na 100% spôsobuje rýchlejšie starnutie lítium iónovej batérie. Rovnako to platí však i v súvislosti s úplným vybitím na 0%. Dôvodom je napätie v batérii a chemické reakcie, ktoré vo vnútri prebeiahajú. Zatiaľ čo staršie nikel-kadmiové batérie mali „pamäť“, ktorá by mohla byť narušená čímkoľvek iným, ako úplným cyklom od plného nabitia po vybitie, tak lítium-iónové batérie nenávidia oba extrémy. Inými slovami, cieľom udržiavania hodnoty nabitia v rozpätí 20% až 80% je, aby ste udržali ideálnu hodnotu napätia v batérii telefónu, ktorá jej neškodí.

Vo všeobecnosti platí, že lítium-iónová batérie nemajú rady úplné nabitie, ale ani vybitie a ani vysoké či príliš nízke teploty. Rovnako ale je potrebné spomenúť, že niektoré novšie modely smartfónov majú softvérovo ovplyvnenú maximálnu kapacitu batérie. A to spôsobom, že ukazujú 100%, ale sú v skutočnosti nabité len na 90%. Neplatí to ale pri všetkých výrobcoch. Niektorí výrobcovia, ako je napríklad Samsung, ponúkajú aj funkciu, ktorá softvérovo zastaví nabíjanie na úrovni 85% s cieľom predĺžiť jej životnosť.

ako chranit bateriu samsung
Zdroj: Vosveteit.sk

Je zlé, ak nabíjate telefón niekoľkokrát denne?

Jednou z ďalších základných otázok je, či je zlé, ak nabíjame naše smartfóny niekoľkokrát denne. Napríklad raz ho dobijeme o 10%, neskôr o 20% a podobne. Ak máte obavy z tohto spôsobu nabíjania zariadenia, tak nie sú na mieste. Lítium-iónové batérie sa radi nabíjajú krátkymi prúdmi. Inými slovami, častejšie a čiastkové nabíjanie telefónu je úplne v poriadku.

Čo spôsobuje najväčšie škody batérii telefónu?

Jednou z najviac stresujúcich vecí pre batériu smartfónu je kombinácia plného nabitia a zahriatie zariadenia. Týmto spôsobom škodíte svoje batérii oveľa viac, ako keď dáte svojmu telefónu riadne zabrať. Táto situácia je pritom oveľa častejšou, ako by ste si mysleli. Môže nastať napríklad, ak položíme smartfón na parapetu okna a necháme ju nabíjať, alebo keď počas hrania hier udržiavame úroveň nabitia na 100%. Niektoré smartfóny za týmto účelom umožňujú obísť batériu a brať energiu priamo zo siete, no nie všetky túto funkciu podporujú.

Aká teploty sú v súvislosti s nabíjaním poriadku?

Vo všeobecnosti sa odporúča neprehrievať naše zariadenia, lebo to má negatívny vplyv na batérie našich smartfónov. Dôvodom je, že vysoké teploty urýchľujú chemické procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri batérií. Otázkou je, aká je ideálna teplota batérie, resp. zariadenia? Samozrejme, v procese nabíjania vzniká i teplo. Štandardné hodnoty počas nabíjania telefónu sa pohybujú niekde na úrovni okolo 25 až 45 Celzia stupňov. Pri nechaní telefónu v nečinnosti, je potrebné teplotu zariadenia držať niekde okolo 15 až 27 Celzia stupňoch. V prípade náročnejšie používania zariadenia, štandardné teploty sa pohybujú niekde v rozpätí 30 až 40 Celzia stupňov. Pri zaťažovaní smartfónu jednoduchými úlohami, teplota by sa nemala vyšplhať cez 30 Celzia stupňov. Je pravdou, že odsledovať tieto hodnoty je vcelku náročné, ale v obchode Play nájdete viacero aplikácií, ktoré sú toho schopné.

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit

Vyhnite sa necertifikovanému príslušenstvu

Rovnako treba uviesť, že v prípade nabíjania zariadenia sa neoplatí šetriť na nabíjačke. Vo všeobecnosti sa odporúča používať nabíjačku výrobcu smartfónu, alebo aspoň certifikovanú nabíjačku výrobcom. Vyhnite sa preto lacným nabíjačkám, ktoré sľubujú hory doly. V inom prípade vystavujete v riziko nielen vašu batériu, ale i ďalšie komponenty v telefóne.

Rýchle nabíjanie je strašiakom. Situácia už nie je však tak hroznou, ako tomu bolo v minulosti

Pravdou je, že extrémne výkonné nabíjanie nie je pre batérie našich telefónov ideálne. Dôvodom je, že tento proces posiela do telefónu vyššie napätie, čoho výsledkom sú vyššie teploty. Na druhej strane treba uviesť, že výrobcovia smartfónov už vedia vo veľkej miere s týmto neduhom pracovať. Napríklad Xiaomi v minulosti prezradilo, že pri 120W rýchlom nabíjaní nedochádza k tak vysokej degradácii batérie, ako sa môže zdať. Dôvodom je, že spoločnosť pri navrhovaní dizajnu batérie využila nové inovatívne materiály, ako je napríklad super-vodivý materiál založený na báze grafénu. Rovnako batériu smartfónu rozdelilo do dvoch článkov, ktoré sú nabíjane po 60W (spolu 120W), čím sa podarilo opäť o čosi znížiť namáhanie batérie. Inými slovami, nabíjanie batérie smartfónu bolo rozdelené do dvoch prúdov.

V závere však treba dodať, že Xiaomi túto technológiu prinieslo do vlajkových modelov telefónov z produktovej rady Mi 11. Ide tak o vcelku novú technológiu, ktorá nie je ešte prítomnou i v cenovo dostupnejších zariadeniach, ktoré sú staršieho dátumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close