NávodySpravodajstvo

Ako si vybrať počítač alebo notebook

Ako si vybrať počítač alebo notebook? Pripravili sme si pre vás niekoľko rád, na ktoré sa pozerajte pri jeho výbere

Uvažujete o  kúpe počítača alebo notebooku? Určite poznáte, známe porekadlo, nie sme tak bohatí, aby sme kupovali nekvalitné veci. Pri kúpe elektroniky toto porekadlo platí dvojnásobne, teda ak nechcete vyhodiť niekoľko stoviek len tak z okna.

Prvým a  základným pravidlom pri kúpe nového počítača či notebooku je, povedať si načo ho budete používať. Je rozdiel či chcete sledovať filmy a seriály, alebo hrať hry. Vo všeobecnosti môžete zariadenia deliť na 3 druhy:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kancelárske zariadenia – sú určené primárne na prácu s  kancelárskym balíkom Microsoft Office, bežné behanie po internete či sledovanie seriálov a filmov. Určite nie sú určené na hranie hier, spracovávanie veľkých databáz, či na prácu v grafických programoch.

Pracovné stanice – sú počítače s  vyšším výkonnom, ktoré zvládnu spracovávať náročnejšie úlohy ako je spracovávanie veľkých databáz, prácu v grafických programoch a podobne. Toto sú zväčša zariadenia, ktoré majú dostatok RAM, výkonný CPU, ako aj výkonnejšie grafické karty.

Herné počítače – sú to zariadenia s  tým najvyšším výkonnom. V tomto prípade môžeme povedať, že najväčší dôraz sa kladie na CPU a grafické karty. To však nie je všetko, zariadenia potrebujú aj špeciálne chladenie, zdroj a podobne.

Ak ste sa našli v  prvej alebo v druhej kategórii, tak Vás potešíme. Zväčša sú to cenovo dostupné zariadenia. Ak ste sa našli v 3. kategórii, tak budete musieť siahnuť hlboko do vrecka.

Procesor

Výpočtová sila procesora sa udáva v  GHz. V skratke to znamená, že čím je číslo vyššie, tak procesor zvládne spracovať viac úloh. Má to však ešte jeden háčik, výrobcovia označujú jednotlivé rady rôznymi prívlastkami. Napríklad, Intel označuje kancelárske procesory ako Celeron a Pentium. O niečo výkonnejšie procesory sú rady Core i3, ktoré zvládnu už aj náročnesie úlohy. Zlatou strednou cestou sú procesory Core i5, ktoré má väčšina desktopových ako aj notebookových zariadení. Sú to procesory, ktoré zvládnu všetku bežnú prácu, a aj si zahráte nejaké bežné hry. Medzi najvýkonnejšie procesory sa aktuálne zaraďujú rady Core i7 a Core i9. S nimi nebude musieť pristupovať na žiadne kompromisy. V prípade AMD procesorov, tou najnižšou radou sú Sempron a Athlon X4. Následne strednú kategóriu tvoria  procesory s označením Ryzen 3. Za vyššiu strednú triedu a vyššiu triedu sa považujú procesory Ryzen 5 a Ryzen 7.

HDD vs SSD

Večná dilema, mať či nemať viac pamäte. V  prípade desktopových zariadení je možné mať viacej diskov a jeden napríklad za účelom skladovania dát, a druhý za účelom využívania softwaru. HDD disk je, ktorý sa skladá z pevných častí, ktoré robia hluk. Sú lacnejšie a z pravidla majú väčšiu kapacitu. Nevýhodou je, že sú extrémne pomalé. V prípade SSD disku sa jedná o pamäť typu flash. Vo výsledku to pre koncových používateľov znamená, že sú menej náchylné na poškodenie a sú výrazne rýchlejšie. Nevýhodou je, že majú menšiu pamäť. V notebookoch to býva z pravidla 64GB až 256GB. Na druhej strane treba povedať, že dnes existujú cloudové služby, ktoré sú dostupné zadarmo a ponúkajú dodatočný priestor pre Vaše dáta.

RAM

Po zariadení s  RAM pamäťou menšou ako 4GB sa ani nepozerajte. Jedná sa o hodnotu, ktorá je už štandardom.  Pri kúpe zariadenia sa pozerajte aj na typ zbernice, vo väčšine prípadoch sa stretnete s označením DDR3 a DDR4. Uprednostnite zbernicu typu DDR4 pred DDR3. Ak chcete pracovať s náročnými programami, napríklad Photshop, Sony Vegas a podobne, tak sa pozerajte aspoň po 6GB. V prípade herných zariadení je povinnou jazdou 8 a viac GB.

Grafická karta

Opäť sa vrátime k úvodu, načo chcete používať notebook, resp. počítač. Ak sa jedná o kancelársku prácu, tak kludne v prípade notebookov choďte aj do integrovanej karty. Tie už dnes ponúkajú dostatok výkonnú na prácu s bežným softwarom. V prípade ak chcete pracovať s náročnejšími grafickými programami či hrať hry, tak jednoznačne potrebujete dedikovanú kartu.  Pri jej výbere sa pozerajte na grafickú pamäť. Kde platí pravidlo, že čím viac tak tým lepšie. Tie bežné, pri ktorých budete môcť fungovať aj s náročnejšími programami postačia 2GB, v prípade herných kariet sa pozerajte po pamäti 4GB a viac (ak chcete hrať tie najnáročnejšie hry tak bez karty so 8GB sa nezaobídete). Ďalším dôležitým faktorom je aj typ použitej zbernice. Väčšinou sa stretnete s typom GDDR3 a GDDR5. Pre dnešné účely karty s typom zbernice GDDR3 už nie sú tým pravým orechovým. Vhodné sú skôr na prácu so softwarom, ako na hranie hier.

Nezabudnite však na to, že každý jednotlivý komponent je elektronika, ktorá môže byť kazovou. Preto pri kúpe určite rozmýšľajte nad tým, čo vás bude stáť oprava notebooku či počítača, aby ste nakoniec neskončili tak, že Vám bude na neho padať prach, a to len preto, že na nový kus hardwaru nebudete mať ďalšie prostriedky. V každom prípade, neoplatí sa šetriť na komponentoch, kde cenový rozdiel je zanedbateľný alebo minimálny. Viac násobne sa Vám investícia do kvalitnejších komponentov vráti pri používaní zariadenia.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close