NávodySpravodajstvo

Ako si nastaviť automatické mazanie histórie polohy a ďalších informácií, ktoré o Vás Google ukladá?

Pozrite sa, ako si môžete zapnúť automatické mazania údajov, ktoré Google o Vás zbiera

Ešte v priebehu júna sme Vás informovali o tom, že spoločnosť Google mení spôsob ako spracováva osobné údaje o svojich používateľoch. Konkrétne sme upozorňovali na zavedenie významnej novinky, ktorá hovorí o tom, že spoločnosť uchováva len dáta, ktoré sú ešte využiteľnými, pričom bola obmedzená ich maximálna platnosť a to na 18 mesiacov (v prípade vyhľadávania Youtube histórie na 36 mesiacov).

Druhým dychom však treba dodať, že hoci bolo zavedených viacero pozitívnych zmien a funkcií, ktoré priniesli viac svetla do toho, ako  spoločnosť zbiera dáta, ako s nimi pracuje, a ako dlho ich uchováva, tak mnohé z nich sú automaticky prednastavenými len pri novoregistrovaných účtoch. Jedna z takýchto funkcií je aj mazanie informácií, napríklad o polohe používateľov, histórii prehliadania a podobne. Čo to znamená v praxi? Ak ste si účet založili skôr, tak túto funkciu si musíte manuálne aktivovať, a ak ste si ho založili neskôr, tak ju máte už prednastavenú.

Ako si nastaviť automatické mazanie dát?

Dnes by sme Vám preto chceli ukázať, kde si môžete tieto nastavenia prispôsobiť podľa toho, ako Vám vyhovujú.

Všetko čo k tomu potrebujete, je byť prihlásený k Vášmu Gmail účtu a následne navštíviť sekciu „Riadenie aktivity“ prostredníctvom Nastavení. Ak ste prihlásený k svojmu Gmail účtu,  spomínanú sekciu môžete navštíviť pomocou tohto odkazu. Po kliknutí na odkaz uvidíte stránku, ako môžete vidieť nižšie.

Gmail ucet_Riadenie aktivity
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci sekcie „Riadenie aktivity“ kliknite na jednu z možností Aktivita na internete a v aplikáciách, História polohy alebo História na YouTube. V našom prípade sme klikli na Históriu Polohy. Uvidíte ponuku, ako môžete vidieť nižšie.

Gmail_riadenie aktivity_automaticke mazanie polohy
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne stačí už iba kliknúť na možnosť „Automatické odstraňovanie“, kde po tom budete môcť zvoliť Vami požadovanú dobu uchovávania dát, napríklad po dobu 3-mesiacov.

Gmail_riadenie aktivity_automaticke odstranovanie informacii o polohe
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento istý postup môžete aplikovať aj v prípade ostatných sekcií. V prípade, ak by ste chceli vo všeobecnosti pozastaviť (resp. vo výraznej miere obmedziť) zbieranie informácií o Vás, môžete tak spraviť rovnako prostredníctvom sekcie Riadenie aktivity po kliknutí na tento odkaz. Po tom uvidíte stránku, ako môžete vidieť nižšie. Následne stačí len povypínať jednotlivé sekcie, aby nezbierali o Vás údaje (pozn. redakcie: tých sekcií je viac, ako len jedna).

Gmail_riadenie aktivity_vypnutie zbierania udajov
Zdroj: Vosveteit.sk

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky