ANDROIDSpravodajstvo

Ako si na Android smartfóne aktivovať bezkontaktné platby? Zaberie vám to iba pár minút

Bezkontaktná platba mobilom je možná už takmer všade, kde nájdete bankový terminál, tak prečo si nákup v takejto prevádzke ešte neurýchliť?

Stále patríte medzi odporcov mobilných bezkontaktných platieb a radšej využívate klasickú bankovú kartu? Prečo si však nakupovanie nezjednodušiť a nevyužívať modernejší, rýchlejší a aj bezpečnejší spôsob bezkontaktných platieb? Aktivácia mobilných platieb a autorizácia vašej debetnej či kreditnej karty je otázkou niekoľkých minút, či desiatok sekúnd a zvládne to naozaj ktokoľvek. Ak sami neviete ako na to, dnes si spoločne prejdeme niekoľko možností, ako na autorizáciu platieb mobilom.

Základom je NFC čip

Pred tým, ako sa pokúsite o nastavenie mobilných bezkontaktných platieb uistite sa, že váš smartfón disponuje NFC čipom. NFC čip je už niekoľko rokov štandardom vo svete Android smartfónov a nájdete ho vo väčšine smartfónoch. Stále sa však nájdu aj staršie zariadenia, či modernejšie lacnejšie zariadenia, ktoré nemusia NFC čip obsahovať.

Google Pay – najjednoduchšie a najpoužívanejšie riešenie

Druhým krokom je oboznánemie sa s tým, či vaša banka, respektíve vaša platobná debetná či kreditná karta podporuje službu Google Pay, ktorá je základom mobilných bezkontaktných platieb na Android smartfónoch. Nižšie prikladáme tabuľku podporovaných kariet od jednotlivých bánk pôsobiacich na Slovensku.

Banky Podporované karty Nepodporované karty
365.bank Všetky kreditné a debetné karty Mastercard Žiadne
Fio banka, a. s., pobočka zahraničnej banky Všetky kreditné a debetné karty Mastercard
J&T Všetky kreditné a debetné karty Mastercard
mBank Všetky debetné a kreditné karty Visa
Všetky kreditné a debetné karty Mastercard okrem platobnej nálepky
Platobná nálepka
N26 N26 Standard
N26 Black
N26 Metal
Paysafe Financial Services Limited Visa Debit Card
Poštová banka Debetné karty Mastercard a Maestro pre spotrebiteľov a komerčné karty Predplatené karty, karty bez funkcie bezkontaktnej platby
Prima banka Slovensko, a. s. Všetky debetné karty Mastercard
Revolut Všetky karty
Slovenská sporiteľňa Bezkontaktné spotrebiteľské debetné karty Mastercard/VISA, komerčné debetné karty Mastercard/VISA Bezkontaktné kreditné karty Mastercard/VISA
TatraBanka Debetna karta Visa Electron sukromna
Debetna karta Visa Business Electron
Kreditna karta Visa standard sukromna
Kreditna karta Visa zlata sukromna
Kreditna karta Visa Platinum sukromna
Kreditna karta Visa standard firemna
Kreditna karta Visa zlata fireman
Debetna karta MasterCard sukromna
Debetna karta MasterCard firemna
TransferWise TransferWise debit Mastercard, TransferWise Business Mastercard
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. Všetky debetné karty Mastercard a Maestro
Všeobecná úverová banka (VÚB) – Visa Inspire
– Visa Inspire Gold
– Mastercard Standard
– Mastercard World
– Flexicard/Flexicard
Debetné karty:
– Maestro Dobrý anjel
– Maestro – Bratislavská mestská karta
– Visa Business Economy
– Visa Business
– Maestro
– Mastercard Business Gold
– Visa Inspire Mobilné platby
– Visa Inspire Wave 2 Pay
– Visa Classic
Kreditné karty:
– Mastercard Gold
– Mastercard Business Gold
– Mastercard Business World
– Bankomatka Triangel
– Bankomatka Quatro
– Splátková karta Quatro
– Splátková karta Triangel
– Pôžičková karta Triangel
– Pôžičková karta Slovenská požičovňa
– Pôžičková karta Quatro PREMIUM
– Pôžičková karta Triangel PREMIUM
– Pôžičková karta Žolík
– Dovolenková karta
– Karta NN Plus
– Nákupná karta Hallens/Cellbes
– Kreditná karta Metlife
– Autokarta
– Pôžičková karta Quatro
– Nákupná karta Quatro
Wirecard boon. MasterCard

Ak ste na zozname našli svoju banku ako aj vami využívanú kartu, môžeme sa spoločne pustiť do aktivácie bezkontaktných platieb na vašom smartfóne. Pred aktiváciou sa však uistite, že máte na vašom zariadení nainštalovanú aplikáciu Google Pay. Na väčšine zariadení je aplikácia už predinštalovaná, no ak ste si ju náhodou vymazali, stačí si ju stiahnuť prostredníctvom obchodu Google Play.

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

Pre aktiváciu platieb stačí otvoriť aplikáciu Google Pay a prihlásiť sa do svojho účtu Google. Priamo v aplikácii stačí následne zvoliť možnosť Pridať spôsob platby a následne zvoliť možnosť Kreditná alebo debetná karta. Taktiež môžete zvoliť možnosť Pridanie karty, kde nájdete aj ďalšie možnosti ako pridanie vernostných, darčekových či dopravných kariet (v našich končinách zatiaľ nepodporované).

platby mobilom android google pay android 11
Zdroj: vlastný

Aplikácia vás následne vyzve na zadanie údajov z vašej platobnej karty. Po úspešnom vyplnení dôjde ku autorizácii aplikácie a ku komunikácii s vašou bankou. Tento krok potrvá niekoľko desiatok sekúnd, no ihneď po úspešnom dokončení sa môžete pustiť do platenia mobilom. Pre platbu mobilom stačí odomknúť váš smartfón a následne ho priložiť ku platobnému terminálu.

Alternatívne riešenia na Slovensku už nenájdeme

Čo treba robiť v prípade, že ste na zozname vyššie nenašli vašu banku, poprípade vaša banka nepodporuje službu Google Pay na vami využívanej karte? Bohužiaľ, na Slovensku zatiaľ žiadne alternatívne riešenie nefunguje, keďže väčšina bánk na Slovensku presedlala zo svojich služieb práve na služby Google Pay a Apple Pay pre zariadenia spoločnosti Apple. Donedávna využívala vlastné riešenie jedna z najväčších bánk Tatra Banka, ktorá však taktiež presedlala na službu od spoločnosti Google. Aktuálne jedinou rozšírenou bankou, ktorá službu Google Pay nepodporuje, je na slovenskom trhu ešte stále nová Raiffeisen banka. Podpora mobilných bezkontaktných platieb je však zrejme iba otázkou času, keďže sesterská česká pobočka už mobilné platby cez Google Pay podporuje.

Tagy
Close
Close