Ako sa správa jadrová bomba vo vesmíre? Najničivejší efekt bol objavený úplnou náhodou

USA a Sovietsky zväz zistili až časom, že jadrové zbrane fungujú vo vesmíre úplne inak

vesmir vybuchujuce slnko
Zdroj: Pixabay.com (ipicgr)

Odpálenie jadrovej bomby sa môže zdať vo všeobecnosti ako zlý nápad, avšak v 60. rokoch sa Spojené štáty a Sovietsky zväz pokúšali prísť na to, čo by sa stalo, ak by jadrovú bombu odpálili vo vesmíre.

Odpoveď na túto otázku však bola trochu zvláštnejšia, než čakali, hovorí sa vo videu YouTube kanála SciShow Space. Jadrový výbuch môže vo vysokých výškach vytvoriť elektromagnetický pulz. Ide o silnú vlnu elektromagnetickej energie, ktorý by dokázal vyradiť z prevádzky všetky elektronické zariadenia. Vtedy išlo o úplne nový spôsob, akým by sa dala bomba použiť. Zaujímavosťou je, že bol objavený úplnou náhodou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začalo sa to v roku 1958, keď USA vypustila do vesmíru svoj prvý satelit, Explorer 1. Vedec pre NASA, James Van Allen, vybavil tento satelit Geigerovym počítačom. Ide o prístroj ktorý dokáže odhaliť ionizačné žiarenie. Jeho úlohou bolo zmerať radiáciu v rôznych nadmorských výškach. Výsledky však boli zvláštne. Úrovne radiácie sa zdali narastať, spolu s výškou, potom však náhle klesli na nulu a opäť vzrástli. Neskôr sa ukázalo, že údaje, ktoré vyzerali ako nulové boli v skutočnosti príliš vysoké na to, aby ich detektor dokázal spracovať.

Jadrové zbrane
Van Allenove pásy. Zdroj: Wikipedia

Van Allen zistil, že vo výškach medzi tisíc a 60-tisíc km nad morom sa nachádzajú dve pásma s extrémne vysokou koncentráciou nabitých častíc, ako napríklad protóny a elektróny. Dnes tieto oblasti nazývame Van Allenove pásy a tvoria ich prevažne častice zo solárneho vetra a kozmických lúčov. Tie sú držané na mieste magnetickým polom Zeme. Podľa intenzity slnečnej aktivity by sa mohli v tomto priestore nachádzať aj viac ako 2 pásy.

Testovanie jadrových zbraní

Krátko po prezentovaní jeho objavu bol oslovený americkou armádou. Tá sa bála, že Sovietsky zväz testuje jadrové zbrane vo vesmíre a chcú vedieť, aké by mohli byť následky. V tom čase totiž nikto nevedel, ako sa bude výbuch vo vesmíre líšiť od toho na Zemi. Armáda sa to rozhodla zistiť tým, že vo vesmíre pár jadrových bômb odpálila. Počas testov namerali elektrické signály tak vysoké, že ich pokladali za chybu.

Trvalo chvíľu, kým sa dozvedeli, čo sa vlastne deje. Neskôr, v roku 1958, totiž Sovietsky zväz požiadal o zákaz testovania jadrových zbraní vo vesmíre.  USA prijali zákaz, avšak neskôr pokračovali s testami vlastných jadrových zbraní. Tie zahŕňali aj projekt Starfish Prime, ktorý je doteraz najväčšou vodíkovou bombou odpálenou vo vesmíre. Po explózii sa nevytvorila ohnivá guľa, ale nabité častice sa rozleteli na všetky smery a spôsobili polárnu žiaru v okolí výbuchu.

Krátko po ňom sa začali spúšťať alarmy v domoch, viac ako tisíc kilometrov od miesta výbuchu. USA zistilo, že predchádzajúce merania neboli chybou. Jadrové zbrane sa vo vesmíre správajú úplne inak. Výbuch vyšle množstvo voľných elektrónov, ktoré spôsobia krátky, ale veľmi silný elektromagnetický pulz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre