Ako sa najčastejšie dostane do smartfónu vírus, či iný škodlivý malvér? Týmto aktivitám sa vyhýbajte

Dnešní útočníci majú fakt vysoký stupeň kreativity. Naše smartfóny vedia napadnúť rôznymi spôsobmi. My sme pre vás vybrali tie najčastejšie.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Používateľov smartfónov je v súčasnosti mnohonásobne viac, než tomu bolo kedysi. Preto je logické, že hackeri presunuli svoj záujem aj na oblasť mobilných telefónov. Tým, že smartfóny sú mimoriadne komplexné zariadenia a sú schopné viacerých úkonov, poskytujú útočníkom mnoho ciest na preniknutie do ich útrob.

Vývojári sa samozrejme snažia všetky bezpečnostné diery zaplátať rôznymi aktualizáciami, no niekedy to nestačí a o napadnutí rozhoduje samotný používateľ. Aj preto sme si pre vás pripravili najčastejšie spôsoby, ktorými sa útočníci snažia napadnúť smartfóny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Verejné Wi-Fi siete

Takáto forma podvodu sa realizuje najčastejšie na verejných miestach ako letisko či nákupné centrum. Útočník si vytvorí Wi-Fi sieť, ktorá nemá zabezpečenie. Väčšina z nás dôveruje, že také nákupné centrum poskytuje pripojenie na internet zdarma. Pripojením sa na takúto sieť a následným prehliadaním internetu ale vieme útočníkovi poskytnúť rôzne súkromné údaje. Od našej aktivity, aké stránky navštevujeme, až po to, čo na internete robíme vrátane toho, čo vypisujeme do rôznych formulárov a podobne. Tento typ útoku sa volá „man-in-the-middle„, teda „muž uprostred“.

Phishing

Toto je ďalší spôsob, ktorý iba ukazuje kreativitu hackerov. Ide o typ útoku, kedy útočník rozošle veľký počet podvodných e-mailov a čaká, kým sa niekto chytí. Môže napríklad rozoslať správy o nejakej súťaži a následne vás presmeruje na podvodnú stránku.

Scam spravA_lidl_whatsapp_1
Zdroj: Vosveteit

Phishingové stránky sú totiž niekedy na nerozoznanie od reálnych stránok, za ktoré sa vydávajú. Človek potom nemá problém zadať svoje údaje, ktoré ale získa iba útočník. Preto nikdy neklikajte na podozrivé linky v e-maile alebo SMS správe.

E-mailový vírus

Napriek tomu, že kontrola dnešných e-mailových schránok je na vysokej úrovni, stále sa môže stať to, že vám útočník zašle e-mail, ktorý sa tvári ako správa od niekoho známeho.Takýto e-mail obsahuje prílohu, ktorá sa taktiež tvári neškodne. No po jej stiahnutí vaše zariadenie napadne škodlivý vírus, ktorý buď pracuje na pozadí a získava údaje, alebo kompletne prevezme kontrolu nad vašim zariadením. Mimochodom, nedávno hackeri začali používať ďalšiu metódu, ako dostať nič netušiacich ľudí na podvodné stránky. V službe Google Dokumenty začali označovať obete, ktoré Gmail neskôr notifikoval, že boli označené v dokumente. Samozrejme, zvedavosť ľudí nemá hraníc a väčšina ľudí si daný e-mail, v ktorom boli označení, aj otvorí.

Android Malware
Zdroj: flickr.com (Blogtrepreneur)

Falošné aplikácie

Tento prípad je podobný, ako stiahnutie vírusu z e-mailu s tým rozdielom, že túto aplikáciu si sťahujeme vedome. Takáto aplikácia funguje ako trójsky kôň. Navonok funguje správe, no popritom získava rôzne informácie z vášho zariadenia. Preto určite nesťahujte aplikácie z neoverených zdrojov.

Jedným z posledných takýchto útokov, ktorý bol väčšieho charakteru, je „WhatsApp Pink“. Išlo o kampaň, kedy sa internetom rozmohla nová verzia služby WhatsApp, ktorá sľubovala nové rozhranie. Samozrejme, išlo o podvodnú kampaň, na ktorú naleteli desaťtisíce ľudí, ktorí si nevedomky do smartfónu stiahli škodlivú aplikáciu a potom s ňou fungovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre