SpravodajstvoVeda a výskum

Ako sa môžeme dozvedieť viac informácií o najbližšej supermasívnej čiernej diere?

Hoci už je na svete prvá fotografia čiernej diery, o tej, ktorá sa nachádza "za rohom" toho veľa nevieme

Einsteinove teórie tvrdia, že čierne diery možno charakterizovať pomocou troch vlastností. Tie sú hmotnosť, rotácia a elektrický náboj. Píše o tom portál Universe Today.

Čierne diery by mali mať takmer nulový elektrický náboj, pretože zachytený materiál býva spravidla elektricky neutrálny. Hmotnosť čiernej diery určuje veľkosť jej horizontu udalostí a tú možno odhaliť niekoľkými spôsobmi. Pomocou jasnosti materiálu, ktorý ju obklopuje, až po obežné dráhy hviezd, ktoré okolo nej obiehajú. Rotácia čiernej diery sa však popisuje oveľa ťažšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rotácia čiernej diery sa podobá na rotáciu planét okolo svojej osi, s jedným výrazným rozdielom. Čierne diery nemajú fyzický povrch, preto sa ich hmotnosť, ale aj rotácia zaraďujú ako vlastnosti časopriestoru. Na to, aby sa vedcom podarilo odhaliť rotáciu čiernej diery samotnej, musia študovať správanie sa materiálu okolo nej.

Astronómom sa však podarilo odhaliť rotáciu niekoľkých supermasívnych čiernych dier. Niektoré z nich boli aktívne a vedci merali röntgenové žiarenie, ktoré vyžaroval ich akrečný disk. Toto žiarenie dostane časť energie z rotácie a ak sa vedcom podarí odmerať túto časť, môžu zistiť rotáciu čiernej diery. Ďalším príkladom je odfotiť danú čiernu dieru. Astronómom sa podarilo odfotiť supermasívnu čiernu dieru v jadre galaxie M87. Na obrázku môžete vidieť, že časť disku, ktorá rotuje smerom ku nám, je jasnejšia.

Vesmírne úkazy
Prvá fotografia čiernej diery, vytvorená projektom Event Horizon Telescope Zdroj: NASA

Ako vyzerá čierna diera v jadre našej galaxie?

Nepoznáme však rotáciu najbližšej supermasívnej čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre našej vlastnej galaxie. Sagittarius A* je oveľa menšia, ako čierna diera v galaxii M87. Zároveň sa neradí medzi extrémne aktívne čierne diery a nedokážeme určiť jej rotáciu ani podľa svetla v jej blízkosti. Vedci sa však domnievajú, že rotácia Sagittarius A* by sa dala odhaliť podľa efektu, ktorý je známy aj ako strhávanie časopriestoru. Keď hmotné teleso rotuje, okolo neho dochádza k deformácii časopriestoru. Astronómovia vedia, že tento jav naozaj existuje, pretože ho odmerali na zemskej rotácii. Pomocou neho by sme vedeli určiť rotáciu čiernej diery.

Ako ho vieme odhaliť? Okolo supermasívnej čiernej diery obiehajú stovky hviezd. Okolo 40 z nich sa nachádza dostatočne blízko na to, aby dokázal efekt strhávania časopriestoru ovplyvniť ich obežnú dráhu. Ak sa vedcom podarí tento vplyv odmerať, dokázali by určiť aj rotáciu tejto supermasívnej čiernej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close