Ako premeniť stroj na niečo živé? Vedcom sa podarilo vytvoriť „živý“ materiál s umelým metabolizmom

dna-163466_1280_opt
Zdroj: Pixabay

Blížime sa pomaly do bodu, kedy budú stroje a roboty čiastočne „živými“ bytosťami? Najnovšia štúdia vedcov z Cornell University, ktorá bola zverejnená minulý týždeň na Science Robotics poukazuje na naozaj zaujímavú budúcnosť vedecko-technického sveta, ktorý by mohol vďaka najnovším poznatkom čiastočne ožiť. 

Umelý metabolizmus

Tímu vedcov zo spomínanej univerzity sa podarilo využiť syntetickú DNA na nepretržité autonómne organizovanie, zhromažďovanie a reštrukturalizáciu látky v procese, ktorý je výrazne podobný rastu normálnych buniek a tkanív. Vedci tento „jav“ nazvali ako umelý metabolizmus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

http://www.cornell.edu/video/engineers-create-material-three-key-traits-of-life

Takmer ako organizmus

Nový biomateriál napodobňuje biologický organizmus v nekonečnom metabolickom cykle prijímania energie a nahrádzania starých buniek. Keď sa takýto biomateriál nachádzal v prostredí bohatom na živiny, rástol smerom k surovinám a potravinám, ktoré potreboval ku svojmu prežitiu. Zaujímavosťou je, že materiálu taktiež odumieral jeho chvost, ktorého bunky sa rozpadli a menili sa na sliz.

Tenká hranica medzi živým a neživým

Najnovšie poznatky a úspechy vo svete vedy a techniky naznačujú, že hranica medzi živým a neživým sa neustále zmenšuje. I keď slizký, samorastúci materiál zatiaľ úplne živý nie je, jeho autonómny pohyb a rast naznačujú naozaj zaujímavú budúcnosť.

Zdroj: Futurism, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre