BezpečnosťWindows

Ako môžete zistiť, či vás niekto špehuje? Aj hackeri za sebou zanechávajú stopy. Tieto sú najčastejšie!

Hackeri sú z roka na rok šikovnejšími. Pozrite sa, ako môžete odhaliť, či váš počítač niekto nehackol. Toto sú najčastejšie zmeny správania vášho PC.

Uvažovali ste niekedy nad tým, či vás niekto špehuje? Kybernetický zločin je v posledných rokoch na vzostupe a existujú rôzne formy ochrany voči špehovaniu, napríklad prelepením webkamery alebo nainštalovaním antivírusu. Funkcionalita počítača je ale obrovská a preto existuje mnoho iných spôsobov na špehovanie.

Čo je ale fajn je to, že existuje taktiež mnoho spôsobov, ako takéto špehovanie alebo inú nezvyčajnú aktivitu odhaliť. Preto si dnes ukážeme pár spôsobov, ako na to.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prehrievanie, či „hlučnejší“ počítač

Prvým príznakom, kedy by ste mali spozornieť je, či sa vám neprimerane neprehrieva váš počítač, prípadne, či nie je hlučnejší, ako inokedy. Dôvodom je, že softvér na to, aby pracoval, tak potrebuje zdroje zariadenia, čo môže spôsobiť nielen spomalenie počítača, ale aj prehrievanie alebo vyššiu hlučnosť. Rovnako treba povedať, že škodlivý softvér sa môže schovávať i v regulárnych aplikáciách. Najčastejšie ide napríklad o vírusy schované v prehliadači. Tie sa tam môžu dostať napríklad prostredníctvom rozšírení, ktoré si do neho inštalujeme. Preto treba sledovať i aktivitu regulárnych aplikácií, či zo dňa na deň nezačali využívať viac zdrojov, alebo nám náhodne neotvárajú webové stránky, či nesťahujú súbory na pozadí a podobne.

Odkryte súbory vo Windows, ktoré sú schované

Ďalej treba povedať, že mnoho hackerov svoj softvér schováva, aby nebol viditeľným pre bežného používateľa. Windows ako taký disponuje funkciou, ktorá umožňuje odkryť všetky súbory vo vašom počítači. Otvorte si Prieskumníka a kliknite na kartu Zobraziť a následne z ponuky vyberte Možnosti. V ďalšom kroku prekliknite kartu na Zobrazenia a v rámci ponuky Rozšírené nastavenia zapnite funkciu Zobraziť skryté súbory, priečinky a jednotky.

Sledovanie spustených procesov

Okrem základných programov, ktoré používame, je v prostredí Windows spustených mnoho iných programov, ktoré zabezpečujú chod systému. Niektoré aplikácie sa ale iba hrajú na systémové, no pritom vykonávajú niečo škodlivé. Takýto program má väčšinou nadmernú spotrebu operačnej pamäte alebo procesora.

Preto otvorte Správcu úloh a to kliknutím pravým tlačidlom myši na spodnú lištu a vybratím možnosti Správca úloh.

windows správca úloh
Zdroj: vosveteit.sk

Následne kliknite na Viac podrobností pre zobrazenie všetkých spustených programov.

windows správca úloh 2
Zdroj: vosveteit.skň

Potom uvidíte všetky aktívne procesy, ktorá vám bežia na pozadí počítača. Prostredie je veľmi prehľadné, preto sa tu poobzerajte a ak sa vám nejaký program nepáči, tak ho jednoducho vyhľadajte na internete.

Procesy na pozadi pocitaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravidelné skenovanie antivírusovým programom

Z nadpisu už vyplýva, o čo ide. Ak nesťahujete súbory z neoverených webov, plne vám postačí antivírusová ochrana, ktorú poskytuje Microsoft.

Windows vykonáva pravidelné kontroly, no ak si to chcete overiť sami, jednoducho prejdite do Nastavení, kde otvorte sekciu Aktualizácia a zabezpečenie. Následne v ľavom menu otvorte možnosť Windows Zabezpečenie a kliknite na Ochrana pred vírusmi a hrozbami. V tejto sekcii viete vykonať rýchlu kontrolu, prípadne viete skontrolovať konkrétny súbor, či program.

windows zapezpečenie
Zdroj: vosveteit.sk

Skontrolovanie naposledy otvorených súborov

K naposledy otvoreným súborom sa dostanete po otvorení Prieskumníka. Následne sa prekliknite do sekcie Rýchly prístup. Tu uvidíte naposledy otvorené súbory. Ak sa medzi nimi nachádzajú súbory, ktoré nepoznáte, prípadne si nepamätáte, že ste ich otvárali, mali by ste zbystriť pozornosť.

Prieskumnik_naposledy otvorene subory
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolovanie histórie prehliadača

Váš prehliadač kontrolu každý jeden váš krok na internete. A to aj v prípade, ak ste ho nevykonali vy. Preto si určite skontrolujte históriu vášho prehliadania. Ak v nej uvidíte zvláštne stránky, prípadne časy, v ktorých ste vôbec pri počítači neboli, určite by ste mali vykonať isté kroky na zabezpečenie vášho počítača.

Históriu prehliadania otvoríte buď z menu, alebo pomocou klávesovej skratke (napr. Google Chrome – CTRL + H)

Audit prihlásení a odhlásení

Skontrolovať viete taktiež všetky prihlásenia a odhlásenia vášho počítača. Na nájdenie tohto zoznamu otvorte štart a vyhľadajte Event viewer a otvorte ho. V ľavom menu otvorte Windows Logs a následne dvojklikom otvorte možnosť Security.

windows event viewer
Zdroj: vosveteit.sk

To vám otvorí zoznam všetkej aktivity. Zamerajte sa na aktivitu, ktorá sa nazýva Logon alebo Logoff v sekcii Task Category. Takýchto prihlásení a odhlásení je mnoho, preto si na kontrolu vyhraďte viac času. Ak v údajoch o prihlásení alebo odhlásení nájdete niečo nezvyčajné, napríklad názov iného počítača, okamžite vykonajte potrebné bezpečnostné kroky.

Toto boli iba niektoré typy na to, ako rozpoznať cudziu aktivitu vo vašom zariadení. Všímať si treba ale aj základné veci, ako napríklad rapídne spomalenie systému, či iné nezvyčajné aktivity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close