NávodySpravodajstvo

Ako môžete zistiť, či sa vám neprimerane neprehrieva váš smartfón, čo spôsobuje rýchlejšiu degradáciu batérie

Aká teplota zariadenia je ideálnou a kedy by ste mali už spozornieť?

Dnešné smartfóny využívame za najrôznejším účelom. Niekto s mobilom len telefonuje, hrá hry, behá po internete a iný ho zas využíva ako pracovný nástroj, napríklad na vzdialenú správu počítačov či programov. To, ako využívame naše zariadenia, tak má významný vplyv na to, ako sa prehrieva.

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sme telefón vrátane batérie nevystavovali neprimeraným teplotám. Dôvodom je, že vystavovaním zariadenia väčším teplotám, dochádza nielen k rýchlejšiemu opotrebovaniu zariadenia ako takého, ale najmä k degradácii batérie telefónu. Nehovor viac o tom, že pri prehrievaní telefónu, môžu vypovedať službu aj ďalšie komponenty v zariadení, ako je len batérie. Môže ísť napríklad o procesor.

Ako zistiť aktuálnu teplotu smartfónu?

Niektorí výrobcovia mobilných telefónov ponúkajú túto informáciu vstavanú v nastaveniach smartfónu. Napríklad, v prípade Xiaomi telefónov sa k informácii o teplote zariadenia dostanete prostredníctvom cesty Nastavenia > Batéria a výkon > a vo vrchnej časti zvoľte možnosť Batéria. Mnoho výrobcov smartfónov dokonca ponúka funkciu, že ak sa bude váš telefón neprimerane prehrievať, tak sa automaticky vypne nespustíte ho, pokiaľ neklesne teplota pod určitú úroveň.

Teplota telefonu_nastavenia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť, ak túto funkciu nemám vstavanú v telefóne?

Samozrejme, k informácii ohľadne teploty smartfónu sa možno dostať aj prostredníctvom aplikácií tretích strán, ktoré mnohokrát okrem iného ponúkajú aj ďalšie dodatočné a užitočné podrobnosti o stave batérie, či telefóne. Jednou z tých jednoduchších aplikácií, ktorá je schopnou sprostredkovať informáciu o teplote vášho zariadenia, je Thermal Monitor.

Aplikácia funguje na veľmi jednoduchom princípe. Potom, ako si ju stiahnete a nainštalujete do telefónu, tak ju otvorte. Uvidíte okno, ako môžete vidieť nižšie na prvej snímke. Odporúčame vám zapnúť si funkciu „Start on boot“. Táto funkcia sa stará o to, aby sa vám aplikácia automaticky zapla potom, ako zapnete telefón. Následne, keď otvoríte notifikačnú lištu, tak v nej uvidíte informáciu o teplote zariadenia. Rovnako aplikácia umožňuje aj zobrazenie plávajúcej notifikácie nalepenej na okraji obrazovky, ktorá vás bude rovnako informovať o teplote zariadenia. Ide o užitočnú funkciu, ktorú využijú najmä hráči mobilných hier.

Aplikácia je rovnako schopnou vám povedať, či teplota vášho zariadenia je primeranou, alebo nie. Túto informáciu nájdete v notifikačnej lište.  Vo všeobecnosti by sa však teplota mala pohybovať niekde na úrovni okolo 25 až 33 Celzia stupňov v kľudovom stave.

V prípade, ak evidujete, že váš telefón sa častokrát prehrieva, tak pravdepodobne bude za tým stáť nejaká aplikácia, ktorá pracuje na pozadí smartfónu. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, ktoré aplikácie spôsobujú problém, je prostredníctvom nastavení smartfónu a sekcie Batéria. V rámci tejto sekcie nájdete informácie o tom, ako využívajú energiu batérie aplikácie nahrané v telefóne.

ktore aplikacie spotrebovavaju energiu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným. Budeme radi, ak nás podporíte, či už lajkom na sociálnej sieti Facebook, alebo prostredníctvom zdieľania článku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close