ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Ako môžete nájsť skryté aplikácie vo vašom smartfóne a prečo by vás to malo zaujímať?

Pomocou týchto krokov môžete identifikovať potenciálne škodlivé aplikácie

Podľa štúdie publikovanej ešte v marci tohto roku sa až 50% škodlivého softwaru schováva za iné známe aplikácie, prípadne nie sú vôbec dostupnými v rámci štandardného zoznamu aplikácií. Tento typ škodlivých aplikácií sa môže do nášho zariadenia dostať rôznymi cestami. Častým príkladom je, že si stiahneme aplikáciu do zariadenia, a tá na pozadí nainštaluje inú aplikáciu, ak má udelené dostatočné oprávnenia. Rovnako častým spôsobom je, že si aplikáciu sami stiahneme z nedôveryhodného zdroja, ktorú neskôr nainštalujeme, ale v zariadení ju nenájdeme. Mnohí z nás si následne povedia, že pravdepodobne došlo ku chybe a nechajú nainštalovanú aplikáciu v smartfóne s domnienkou, že sa vôbec nenainštalovala.

Inými slovami, do zariadenia sa im dostane škodlivý kód, resp. aplikácia, ktorá môže v tom „lepšom prípade“ len kradnúť dáta na pozadí, prípadne špehovať používateľa, a v tom horšom prípade môže prihlasovať používateľov k rôznym prémiovým službám a podobne.

Ako môžete identifikovať aplikácie nainštalované v smartfóne, ktoré nevidíte?

Identifikácia nainštalovaných aplikácií v smartfóne nie je vôbec zložitou, pričom vám nezaberie viac ako niekoľko minút (pozn. redakcie: postup sa môže mierne líšiť v závislosti od výrobcu zariadenia. Princíp je však stále rovnakým). V prvom kroku je potrebné otvoriť si Nastavenia vášho smartfónu. Následne si otvorte ponuku Aplikácií.

V ďalšom kroku zvoľte zobraziť všetky aplikácie. V rámci tejto sekcie, kliknite na tri bodky, ktoré nájdete v hornej časti obrazovky a zvoľte „Zobraziť systémové aplikácie“.

Hotovo. Práve by ste mali vidieť všetky aplikácie, či iný software, ktorý je nainštalovaný vo vašom zariadení.

ako identifikovat nainstalovane aplikacie v smartfone ktore nevidite v zozname aplikacii_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Určite vám odporúčame aspoň z času na čas sa pozrieť do týchto nastavení, či tam na vás nevyskočí nejaká neznáma aplikácia. Nám sa tak podarilo napríklad identifikovať aplikáciu Android Auto, ktorú sme si stiahli z neoficiálneho zdroja, ale v zozname aplikácií sme ju nenašli.  Aplikácie, ktoré sa vám javia ako podozrivé radšej odstráňte.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close