NávodySpravodajstvo

Ako kúpiť Bitcoin alebo iné kryptomeny | NÁVOD

Digitálne meny sú fenoménom aktuálnej doby a úprimne musím uznať aj keď som im dlho odolával tak nakoniec som im podľahol.

Ak uvažujete o kúpe digitálnej meny ako je napríklad Ripple, Bitcoin, Litecoin a ďalšie s tým vám moc nepomôžeme. Ak sa ste však už rozhodli, že idete do toho, ale neviete ako, tak nižšie vám prinášame návod ako na to.

Ako som si kúpil svoju prvú digitálnu menu

Po dlhom uvažovaní či investovať niekoľko € alebo nie som si povedal veď prečo nie. Prinajhoršom stratím pár € a v lepšom prípade bude zo mňa o pár rokov milionár. Nuž, prvou otázkou s ktorou som si lámal hlavu bolo to o akú digitálnu menu mám vlastne záujem. Po niekoľko hodinovom googlení som zistil, že hoci sa o Bitcoine píše najviac tak má viacero nevýhod (napr. rýchlosť platby,..) pričom druhým hodnotiacim faktorom bolo pre mňa to, že existuje viacero iných digitálnych mien, ktoré rástli posledný rok  výrazne rýchlejšie. Napríklad za posledný rok najviac rástla digitálna mena Ripple (XRP). Bitcoin sa nedostal ani do prvej desiatky. Inými slovami voľba bola jasná, rozhodnutie padlo v prospech digitálnej meny Ripple.

 • Druhým krokom bol výber burzy, ktorá umožňuje uchovanie digitálnej meny v rámci účtu. Po prečítaní viacerých recenzií som sa rozhodol pre Kraken.com. Má dobré renomé a poskytuje veľmi jednoduché rozhranie a obchodovanie v reálnom čase.
 • Najprv som sa registroval na stráke.
  Zdroj: vlastný

   

 • Prvý krok po vytvorení účtu je overenie vašej identity. Bez toho nemôžete na burze obchodovať. V položke „Get Verified“ môžete overiť svoje údaje. Dávajte si však pozor na to, aby ste ich vložili správne. Nie je ich totiž neskôr možné zmeniť.

  Zdroj: vlastný

 • Pri zoznamovaní so stránkou som hľadal ďalej možnosť ako vložiť peniaze do svojho účtu. V ponuke som našiel položku „Funding“ a v bočnom paneli som klikol na „Euro“.

  Zdroj: vlastný

 • V ďalšom kroku som zvolil možnosť vloženia peňazí „SEPA“  (Single Euro Payments Area (SEPA) je priestor, v rámci ktorého jednotlivé subjekty majú rovnaké práva ako aj povinnosti a využíva sa pri platobnom styku IBAN.)

  Zdroj: vlastný

 • Následne v rámci inštrukcií vyskočilo číslo účtu ako aj identifikačný kód, ktorý priradí peniaze k účtu.

  Zdroj: vlastný

 • Následne som si otvoril internet banking kde som vypísal názov účtu (Kraken, Payward Ltd.), IBAN a Reference (toto je najdôležitejší údaj, ktorý pridelí peniaze k vášmu účtu) a poslal som prvých pár € na otestovanie či vlastne dorazia. Zhruba za 3 dni sa na mojom účte burzy objavil depozit 3€ . Potom som tam poslal zvyšok peňazí, ktoré som si na to vyčlenil.
 • Posledným krokom je urobiť samotnú transakciu. V hornej lište ako na obrázku nižšie môžete vidieť „XRP/EUR“ je potrebné zvoliť si digitálnu menu, o ktorú máte záujem. Následne kliknite na položku „Trade“ (Obchodovať) a na „New Order“ (Nová objednávka). Potom odkliknite „Buy“ (keď budete chcieť predať tak Sell) napíšte do prvého okna koľko mincí chcete kúpiť a za akú sumu (v hornej čiernej lište vidíte aktuálnu cenu mincí – za koľko sa dá kúpiť najlacnejšie, aká je najvyšší dopyt a za koľko sa v priemere obchoduje z danou menou).
  Zdroj: vlastný

   

 • Po úspešnej transakcii uvidíte v hornej lište vedľa loga Kraken aktuálny stav vášho účtu.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok: Pexels.com

 

 

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close