Ako je možné, že Slnko horí vo vákuu? Ide vlastne o bežný oheň, ako ho poznáme na Zemi?

Horenie, ktoré hviezda robí, funguje na iných princípoch, ako bežný oheň na Zemi

Slnko
Zdroj: flickr.com (Michael Karrer)

K tomu, aby oheň mohol horieť, potrebujeme kyslík. Toto tvrdenie si môžete overiť jednoduchým experimentom. Potom, ako zapalíte sviečku, tak ju prikryte pohárom. Následne môžete sledovať, ako plameň ohňa postupne slabne, až zhasne. Dôvodom je, že spotrebuje všetok kyslík, ktorý bol uviaznutý pod pohárom.

Slnko vo všeobecnosti môžeme nazvať ako zdroj energie, vďaka ktorému existuje život, minimálne na Zemi. Ako je však možné, že horí, hoci kyslík v jeho okolí by sme hľadali márne?  Otázkou zároveň je, „horí“ vlastne Slnko?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môže Slnko horieť bez toho, aby tam bol kyslík?

Najjednoduchšou odpoveďou je, že kyslík musí byť prítomným okolo Slnka. Toto tvrdenie nie je však pravdivé. Vo všeobecnosti sme zvyknutí, že ak vidíme zdroj svetla, tak si myslíme, že jeho pôvodcom je oheň. Ale je tomu naozaj tak? Skvelým príkladom sú žiarovky, ktoré vydávajú svetlo a sú vo vákuu. Dôvodom, prečo vyžarujú svetlo je, že vo vnútri majú malú pružinu, ktorá je zahriatou na vysoké teploty. Toto vlákno ale nehorí, ale svieti. Veci vyžarujú svetlo preto, lebo sú horúce, nie preto, že by horeli. Oheň je iba spôsob, ako urobiť veci horúcimi.

Podobne to je aj s našou hviezdou. Slnko v skutočnosti nehorí, ako papier, ktorý zapálime. Energiu, svetlo a teplo produkuje na iných princípoch, ako je „bežné horenie“. 

Slnko žiari, pretože je to veľmi veľká guľa plynu a v jeho jadre prebieha proces nazývaný jadrová fúzia. Len pre zaujímavosť, Slnko spáli približne 4-milióny ton vodíka.

„Pri jadrovej fúzii sú jadrá atómov spojené dohromady, aby vytvorili nové, väčšie jadrá. Pretože jadro atómu určuje, čo atóm je a ako sa chová, zmena jadra spôsobí, že sa atóm stane novým prvkom. Napríklad dva atómy vodíka sa spoja a vytvárajú jeden atóm hélia. Jadrová fúzia nevyžaduje kyslík. V skutočnosti nepotrebujete vôbec žiadny ďalší materiál. Potrebujete iba dostatočný tlak alebo teplo na to, aby sa stlačili jadrá atómov tak blízko, aby prekonali svoje elektrostatické odpudzovanie a väzbu do jedného jadra.“ píše portál wtamu.edu.

Slnko získava svoju energiu rozbitím malých prvkov, aby vytvorili ťažšie prvky. Jadrová fúzia nastáva, keď jeden protón narazí na druhý protón tak silno, že sa zlepia, v dôsledku čoho okrem iného dôjde k uvoľneniu určite energie. Táto energia potom ohrieva ďalšie materiály v blízkosti. Toto zahriatie nakoniec vyrastie zo stredu hviezdy (alebo jadra, ktorého teplota je neuveriteľných ~15 miliónov Celzia stupňov) smerom von, nakoniec opustí povrch a vyžaruje ho do vesmíru.  Len pre zaujímavosť, teplota na povrchu dosahuje približne 5 500 Celzia stupňov.

Horenie, ktoré hviezda robí, je teda jadrová reakcia, a nie chemická, ako bežný oheň na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre