Ako je možné, že sa na Merkúre nachádza ľad a to aj napriek extrémnym teplotám?

Na najbližšej planéte pri Slnku sa dejú fascinujúce procesy

Merkúr
Zdroj: NASA

Merkúr je prvou planétou našej Slnečnej sústavy, čo znamená, že sa nachádza najbližšie pri Slnku. Práve preto ide o nesmierne horúcu planétu. Teploty na povrchu môžu dosahovať viac ako 400 °C, napriek tomu sa sonde americkej NASA, MESSENGER, podarilo odhaliť niečo šokujúce. Na planéte objavila ľad, hovorí sa v YouTube videu kanálu SciShow Space.

Predchádzajúce pozorovania radarovými teleskopmi odhalili regióny, kde sa nachádzalo niečo jasné. Tieto jasné objekty odrážali svetlo a nachádzali sa v planetárnych kráteroch. Samotné pozorovania sondy MESSENGER teda potvrdili podozrenia astronómov. Otázkou však aj naďalej ostávalo, ako je možné, že sa ľad vôbec nachádza na tak horúcej planéte?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpoveď na túto otázku je zvláštna. Ukazuje sa, že ľad na Merkúre neexistuje aj napriek vysokým teplotám, ale vďaka týmto teplotám. Merkúr je planétou, kde by kvôli teplotám nemala existovať ani voda v tekutom stave, nie to ešte ľad. Avšak Merkúr sa nachádza pri masívnom kozmickom telese, Slnku. V tomto prípade nehrá úlohu len teplota, ale aj gravitácia.

Tajomstvo ľadu na Merkúri

Merkúr sa nachádza približne o 60% bližšie k Slnku ako Zem. Nachádza sa dosť blízko na to, aby boli výrazné rozdiely v gravitačnom ťahu na jeho privrátenej strane a odvrátenej strane. Vďaka rotácii Merkúru trvá jeden deň dve obehnutia okolo Slnka. Inými slovami, jedna strana Merkúru strávi viac ako 4-tisíc hodín na priamom Slnku a potom rovnaký čas v úplnej teplote.

Merkúr nemá atmosféru, ktorá by dokázala udržať teplo a preto môžeme na odvrátenej, nočnej, strane pozorovať výrazný pokles teplôt. Keďže je nočná strana priamo vystavená vesmírnemu chladu, môžeme na nej namerať teploty až do -180 °C. Práve na nočnej strane, v oblasti pólov sa tento ľad zhromažďuje. V kráteroch polárnych oblastí je chlad chránený pred Slnkom ešte dlhšie.

Lenže ako sa tam voda vôbec dostala? Najpravdepodobnejším odhadom je, že ju priniesol asteroid, ktorý prišiel z okrajov Slnečnej sústavy, keď sa všetky planéty vyformovali. Následne sa zrazil s Merkúrom a priniesol na jeho povrch molekuly vody. Najnovšie výskumy však ukazujú, že si Merkúr môže vytvárať vlastnú vodu. Na dennej strane dochádza k bombardovaniu Slnkom, ktoré môže na povrch priniesť molekuly vodíka. Vďaka extrémnym teplotám majú tieto molekuly veľa energie a tak začnú reagovať so zložkami v pôde. Niektoré tieto zlúčeniny sa rozpadnú, no niektoré vydržia dosť dlho a dostanú sa na nočnú stranu, kde môžu skončiť v jednom z kráterov. Tam následne vznikne ľad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre