Ako je možné, že niektoré 12-megapixelové kamery smartfónov prekonávajú 100-megapixelové snímače?

Častokrát sa pozeráme len na megapixely, a to aj napriek tomu, že na výslednú kvalitu fotografií vplývajú aj ďalšie faktory

kamerovy modul Honor 10X Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri pohľade na odborný rebríček DXOMARK, ktorý hodnotí kvalitu mobilných fotoaparátov na základe vedeckých postupov, môžeme vidieť, že viaceré 12-megapixelové snímače s prehľadom porážajú kamery s väčším rozlíšením. Napríklad, iPhone 12 Pro Max, ktorý disponuje 12-megapixelovým hlavným snímačom, je aktuálne 4. najlepším fotomobilom na svete. Čo je o 16. priečok lepšia pozícia, ako 64-megapixelová kamera zariadenia Xiaomi Redmi K30 Pro Zoom. Ako je teda možné, že kamera s menším rozlíšením poráža snímač s vyšším? 

Megapixely sú dôležité, ale nie sú všetko

Rozdiely dokonca nájdeme aj v prípade rovnakých použitých snímačov v rôznych zariadeniach. Inými slovami, používateľ nemôže mať istotu, že rovnaký snímač v inom smartfóne, bude fotiť rovnako. Dôvodom týchto rôznych výsledkov, ktoré na prvý pohľad sú nelogickými, sú ďalšie faktory, ktoré vplývajú na výsledok.   

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sú teda rozhodujúce faktory, ktoré vplývajú na kvalitu fotografií?

Začnime od začiatku. Prvým je CMOS. Touto skratkou sa označuje obrazový čip, ktorý zaznamenáva obrazové stopy pri fotografovaní. Druhým najznámejším typom snímača je CCD (pozn. redakcie: ide o typ snímača, ktorý je v smartfónoch veľmi malo využívaný). Hlavným rozdielom medzi týmito druhmi snímačov je, že CMOS prenáša dáta z každého bodu, zatiaľ čo CCD prenáša informácie po riadkoch. Potom sú to megapixely. Tu treba dodať, že megapixely nehovoria o fyzickej veľkosti snímača, ale len o hustote obrazových bodov. Bez ohľadu na efekt difrakcie (pozn. redakcie: difrakcia je ohyb svetelných vĺn pri prechode malým) platí, že čím viac pixelov, tým sú detaily bohatšie. Ale aby to nebolo tak jednoduché, tak do výslednej kvality fotografie, vstupujú ešte ďalšie vlastnosti kamery. V neposlednom rade na výsledok ešte vplýva samotný objektív a algoritmy, ktoré zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu.

Veľkosť snímača

Pri megapixeloch ešte zostaneme. Mnoho expertov si myslí, že pribúdajúcimi megapixelmi, pribúda aj viac problémov. Dôvodom tejto úvahy je, že ak na rovnakú plochu snímača umiestnite viac megapixelov, tak tie sú logicky menšími (pozn. redakcie: veľkosť pixelov sa označuje znakom µm). V praxi to znamená, že hoci sú schopné zachytiť viac detailov, ale pri horších podmienkach, majú napríklad problém s nedostatkom svetla. Inými slovami, významnú úlohu zohráva samotná veľkosť snímača.

Red Magic 3S_kamera_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo je to clona a prečo sa tak často spomína?

Pri výbere smartfónu a pohľade na špecifikácie kamery, častokrát je uvedený aj pojem „Clona“. Čo to vlastne je? Clonu môžeme charakterizovať ako otvor premenlivej veľkosti. Ide o spôsob, akým dochádza k regulovaniu množstva svetla dopadajúceho na objektív fotoaparátu. Všetky clony majú svoju minimálnu a maximálnu hodnotu a vo všeobecnosti platí, že čím je rozpätie medzi minimálnou a maximálnou hodnotou väčšie, tak tým sa dá lepšie regulovať dopadajúce svetlo. Zároveň treba dodať, že paradoxne, čím je číslo pri clone menšie, tak tým je otvor väčší.

závierka
Clona. Zdroj: Wikipedia

Stabilizácia obrazu a software

Vo všeobecnosti delíme stabilizáciu obrazu na dva druhy. Ide o OIS a EIS stabilizáciu. V prvom prípade dochádza k stabilizácii obrazu pomocou fyzického pohybu šošovky s rovinnou obrazu. V druhom prípade ide o elektronickú stabilizáciu, resp. o softwarovú. Vo všeobecnosti platí, že OIS stabilizácia je kvalitnejšou, avšak aj drahšou.

Google Kamera v kazdom telefone
Zdroj: Vosveteit.sk

Software ďalej zohráva ešte dôležitú úlohu aj pri samotnom spracovaní fotografií. Názvy softwaru a technológií, aké sú využívane v smartfónoch, sa od výrobcu k výrobcovi volajú inak. Napríklad Huawei ponúka AI režim, Samsung ho volá Optimalizácia scény a podobne. Tento software vo svojej podstate robí to, že analyzuje to, čo snímate. Ak napríklad zaznamená krajinku, tak automaticky prispôsobí veľkosť clony, ISO, farbu a podobne. Keď začnete snímať zas nočné ulica vášho mesta, tak zapne nočný režim, ktorý sa rovnako prispôsobuje a podobne.

Aby sme sa vrátili k úvodu článku, kde sme otvorili tému, ako je možné, že 12-megapixelový snímač je schopným robiť lepšie fotky ako 100-megapixelový – na výslednú kvalitu fotografií vplývajú ešte ďalšie faktory.  Inými slovami, pri výbere nového zariadenia, pozerajte sa na šírku otvoru (teda clonu), veľkosť snímača, proces stabilizácie obrazu, a v neposlednom rade aj na software.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre