Ako je možné, že Hubblov teleskop vidí do minulosti? A do akého obdobia je schopný vidieť?

Očí nás môžu klamať. To čo vidíme, nemusí byť vždy „súčasnosť“

Hubblov dalekohlad
Zdroj: pixabay.com (Andrew-Art),, ilustračný obrázok

Vedeli ste, že keď sa pozeráte smerom k hviezdam, tak sa vlastne pozeráte do minulosti? Hoci na prvý pohľad to znie zvláštne, že to čo práve naživo vidíme, že sa vlastne odohralo v  minulosti, ale je to tak. Pričom Hubblov teleskop vidí výrazne viac do minulosti ako naše oči. Rádovo ide o miliardy rokov. Za tento „paradox“ môže fyzika. Konkrétne to, ako rýchlo cestuje svetlo.

Svetlo cestuje rýchlosťou 299 792,458 km/s

Pre lepšiu ilustráciu, ak sa voľným okom pozrieme na Mesiac, ktorý je od nás vzdialený približne 380-tisíc kilometrov, tak svetlu ktoré vidíme trvá prejsť túto vzdialenosť približne 1,3 sekundy. Inými slovami, pri pohľade na Mesiac vidíme to, čo sa odohralo 1,3 sekundy dozadu. Hubblov teleskop však vidí výrazne ďalej, ako môže naše ľudské oko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prípadne, môžeme tento fyzikálny zákon prirovnať aj k letiacemu lietadlu, kedy počujete zvuk z určitého bodu, pričom keď sa pozriete smerom k oblakom, tak lietadlo je už niekde inde. Dôvodom je, že zvukové vlny sa musia premiestniť za určitý čas z bodu A do bodu B, a to nejakú dobu trvá. Rovnako to funguje aj so svetlom.

Pri pohľade na Slnko, napríklad vidíme to, čo sa odohralo 8-minút dozadu. Dôvodom je, že svetlo musí prejsť vzdialenosť približne 150 miliónov kilometrov. Vráťme sa však k téme, ktorou je Hubblov teleskop. Ako ďaleko sa dokáže pozrieť?

Hubblov teleskop vie povedať, to čo sa odohrali v dávnej minulosti

V praxi to znamená, že keď Hubblov teleskop odfotí napríklad galaxiu vzdialenú  100 miliónov svetelných rokov, tak vidíme galaxiu tak, ako vyzerala pred 100-miliónmi rokov. Inými slovami, galaxia vyzerá tak, ako keď našej planéte vládli dinosaury, ktorý vyhynuli približne 65 miliónov rokov po tom, ako do nás udrel asteroid o veľkosti približne 20 kilometrov, ktorý okrem deštruktívnej sily, zmenil na dlhé obdobie aj klímu na Zemi.

Hubblov teleskop, ktorému sa tiež hovorí aj Hubblov ďalekohľad, bol vypustený na obežnú dráhu Zeme v roku 1990, konkrétne 24. apríla z Kennedyho vesmírneho letiska. Ide o jeden z najdôležitejších vesmírnych ďalekohľadov astronautiky, ktorý je zodpovedný za mnoho objavov.

galaxie
Zdroj: pixabay.com (WikiImages)

Hubblov teleskop je schopný vidieť približne do minulosti ~500 miliónov rokov od Veľkého tresku. Znamená to, že teda môžeme vidieť do minulosti 13,3 miliardy rokov dozadu.

„V priebehu svojej existencie ďalekohľad prešiel aj úplnou obnovou zariadení, ktoré spracovávajú a vyhodnocujú prichádzajúce svetlo. To sa k nim dostáva cez systém zrkadiel. Svetlo prvotne dopadá na primárne zrkadlo s priemerom 2,4 metra, od ktorého sa odráža k menšiemu sekundárnemu zrkadlu umiestnenému nad primárnym. Odrazené svetlo sa následne vracia späť k primárnemu a cez medzeru v jeho strede sa dostáva k už samotným zariadeniam teleskopu. Tie sú tvorené z dvoch kamier, dvoch spektrografov a troch interferometrov.“ opisuje prinćip fungovania Hubblovho teleskopu portál  kozmonautika.sk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre