ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Ako fungujú povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám v Android smartfóne a čo by ste o nich mali vedieť?

Čo sú to povolenia aplikácií a ako fungujú? Pozrite sa, na čo slúžia a na čo by sme si mali dávať pozor, keď udeľujeme aplikáciám privilégia.

Mobilné aplikácie, ktoré si častokrát sťahujeme do našich smartfónov pristupujú k mnohým častiam telefónu a to bez toho, aby sme si to riadne uvedomovali. Priznajme si to, častokrát si stiahneme aplikáciu a aby sme ju spustili čo najskôr, tak odklikneme doslova všetko, aby nás „neotravovala“. Mnohokrát však povolíme aplikáciám pristupovať aj k takým častiam smartfónu, ku ktorým by sme to za normálnych okolností nedovolili. Poďme sa pozrieť spolu na to, ako fungujú povolenia v telefónoch s Androidom.

Čo sú to Android povolenia a na čo slúžia?

Android povolenia vo všeobecnosti slúžia ako špeciálne privilégia, ktoré udeľujeme aplikáciám. Tieto privilégia umožňujú aplikáciám pracovať s citlivými údajmi, ktoré máme v smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Citlivými hovoríme preto, lebo by ste asi nechceli, aby každá aplikácia mohla pristupovať ku kamere smartfónu, SMS správam, úložnému priestoru a podobne. Nehovor viac o tom, že niektoré povolenia sú schopné robiť aj zmeny v nastaveniach zariadenia, či vykonávať rôzne aktivity. Inými slovami, privilégia, ktoré udeľujeme aplikáciám, im umožňujú vykonávať zmeny v zariadení, ale i pristupovať k informáciám a dátam, ktoré sú v našich smartfónoch uložené.

Ako zistíme, aké oprávnenia využívajú aplikácie v telefóne?

Zistiť, aké oprávnenia využívajú aplikácie v našich smartfónoch je vskutku jednoduché. Urobiť tak môžeme prostredníctvom cesty Nastavenia > Aplikácie > Povolenia. V niektorých prípadoch sa k týmto oprávneniam dostaneme prostredníctvom Nastavení súkromia. Závisí to od nadstavby rozhrania systému, ktoré používa výrobca vášho zariadenia. Ako môžete vidieť na snímke nižšie, tak Android vám následne ponúkne informácie o jednotlivých povoleniach, ku ktorým pristupujú aplikácie spolu s informáciou, koľko aplikácií využíva dané povolenie.

Spravca povolenii aplikacii v Androide
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ako kliknete na jedno z povolení, tak uvidíte zoznam aplikácií, ktoré majú povolený prístup k danej časti smartfónu. Následne, systém vo všeobecnosti umožňuje kliknúť na ľubovoľnú aplikáciu a odobrať jej konkrétne povolenie. Novšie verzie operačného systému umožňujú nastaviť, aby aplikácie mohli pristupovať k daným častiam zariadenia len v prípadoch, keď pracujete s aplikáciou. Inými slovami, aby aplikácia nepristupovala napríklad ku kamere smartfónu bez toho, aby bola reálne spustenou.

Android 12, ktorého dostupnosť je dnes ešte limitovanou, dokonca automaticky odoberá povolenia aplikáciám, ktoré sme dlhšiu dobu nepoužívali. Touto funkciou dnes disponujú aj Xiaomi smartfóny s novšou verziou MIUI. Rovnako treba ale spomenúť aj obchod Google Play, ktorý začal zavádzať v nedávnej minulosti funkciu, ktorá odoberá povolenia dlho nepoužívaným aplikáciám.

V súvislosti s povoleniami aplikácií treba uviesť, že existujú aj také, ktoré umožňujú upravovať systémové nastavenia telefónu. Tieto nastavenia sú však v každom zariadení umiestnené niekde inde.

Ostatne povolenia telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Prečo si je potrebné dávať pozor, akým aplikáciám udeľujete povolenia

Vo všeobecnosti by sme mali byť opatrní, ktorým aplikáciám udeľujete povolenia. Dôvodom je, že napríklad prístup k SMS správam neznamená, že aplikácia je schopná len čítať SMS správy. Každé povolenie má podmnožinu ďalších povolení. Napríklad, prístup k SMS správam znamená, že ich môžu nielen čítať, ale aj posielať.

Povolenia aplikacii_kamera smartfonu_podmnozina poboleni
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako treba povedať, že jednotlivé povolenia môžu byť medzi sebou kombinované. Znamená to, že ak má napríklad aplikácia schopnosť čítať notifikácie a zároveň odosielať SMS správy, tak hypoteticky môže nastať situácia, že niekto cudzí vás bez vášho vedomia prihlási do nejakej služby a prostredníctvom aplikácie si prečíta autorizačný kód a odošle správu, na overenie vašej identity, aby prihlásenie autorizoval. Ide o častý podvod, ktorý využívajú rôzni vývojári aplikácií snažiaci sa obohatiť na úkor používateľov.

Privilégia treba aplikáciám udeľovať opatrne. Ak si aplikácia vypýta prístup k nejakej časti zariadenia, automaticky to neznamená, že je podvodnou, ale je dobre zbystrieť, ak za jej vývojom stojí menej známy vývojár, alebo má veľa negatívnych recenzií v obchode s aplikáciami.

Záverom treba dodať, že odmietnutie niektorých povolení pre konkrétne aplikácie môže znamenať, že ich znefunkčníte. Napríklad, keď odmietnete aplikácii Kamera udeliť oprávnenie prístupu k fotoaparátu, tak jednoducho nebudete môcť fotiť. Preto treba rozumne premýšľať nad tým, čo a ktorým aplikáciám povoľujete a rovnako treba rozmýšľať nad tým, kto stojí za aplikáciou. Ide o dôveryhodného vývojára, či naopak o niekoho, kto má za sebou viacero káuz?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close