SpravodajstvoTechnológie

Ako funguje technológia skenera odtlačkov prstov pod displejom smartfónu?

Pozrite sa, čo všetko by ste mali vedieť o skenery odtlačkov prstov implementovanom v displeji zariadenia

Skenery odtlačkov prstov sa pomaly, ale isto presúvajú zo zadnej steny pod displej zariadenia. Zatiaľ čo v minulosti táto technológia bola výlučne dostupná len pre zariadenia vyššej triedy, tak v súčasnosti sa dostáva aj do dostupnejších smartfónov. Ako však táto technológia funguje a kto s ňou prišiel ako prvý?

Skener odtlačkov prstov v displeji

Kto prišiel prvý s touto technológiou? Pravdepodobne Vás prekvapíme, nebol to Samsung, Huawei a ani Xiaomi, ale spoločnosť Vivo, ktorá je v našich končinách celkom neznáma. Stalo sa tak v roku 2018 počas udalosti CES.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Princíp autentifikácie je rovnakým, ako v prípade klasických senzorov, ktoré sú umiestnené na zadnej stene smartfónu. Po priložení prsta dochádza k overovaniu prostredníctvom zoskenovaného odtlačku, ktorý je následne porovnaný s odtlačkami v databáze zariadenia.

Optický skener

Ako sme vyššie už napísali, tak celé je o tom, že snímač potrebuje zachytiť 2D obraz Vášho prstu vo vysokom rozlíšení, ktorý následne porovná za účelom autentifikácie. Skener v tomto prípade používa na podsvietenie zosvetlenie tmavších oblastí odtlačku, vďaka čomu získa ostrejší obraz. Ak vaše zariadenie používa optický snímač odtlačkov prstov, pri odomykaní zariadenia alebo registrácii odtlačkov prstov, sa v oblasti snímača odtlačkov prstov objaví svetlo.

skener odtlackov prstov opticky v displeji
Zdroj: c.mi.com

Ultra sonický senzor

Ultra sonický skener využíva pokročilejšiu technológiu ako je to v prípade optického. V tomto prípade sú využívané ultrazvukové vlny na zachytenie 3D snímky odtlačku prsta. Tento snímač funguje na tom princípe, že vysielač vysiela vlny, keď je zariadenie v pokoji. Následne po dotyku prsta v oblasti skenera, sa vlny odrazia späť. Po tom prijímač vyberie odrazenú ultrazvukovú vlnu. V závislosti od intenzity impulzu prijímač generuje 3D zobrazenie odtlačku prsta vo vysokom rozlíšení spolu s jeho hĺbkovými údajmi. Pravdepodobne už je asi každému jasné, že tento typ skenera je nielenže presnejší, ale hlavne bezpečnejší v porovnaní s optickým snímačom.

ultra sonicky skener odtlackov prstov v displeji
Zdroj: c.mi.com

Najväčšia výzva sú LCD displeje

V súčasnosti v prípade skenerov odtlačkov prsta v displeji sú najväčšou výzvou LCD displeje, ktoré touto technológiou zatiaľ nedisponujú (dostupné sú už prvé funkčné prototypy pričom spoločnosť Visionix hovorí, že vyvinula túto technológiu pre komerčné využitie). Dôvodom je hrúbka displeja a priepustnosť displeja. AMOLED displeje sú totiž v porovnaní s LCD panelmi užšie, a tak umožňujú prepúšťať viac svetla.

Len pre zaujímavosť, očakáva sa, že spoločnosť Redmi by mohla túto technológiu v dohľadnej dobe priniesť aj pre zariadenia s LCD displejmi. Nie tak dávno totiž generálny riaditeľ spoločnosti hlásil, že sa im podarilo v kooperácii s BOE (ide o výrobcu displejov) dotiahnuť túto technológiu do stavu, kedy je vhodná pre komerčné využitie. 

Via c.mi.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close