SpravodajstvoTechnológie

Ako funguje technológia rozpoznávania tváre?

„Face recognition“ technológia, resp. technológia rozpoznávania tváre je jednou z najrozširujúcejších sa technológií. Ako však funguje v praxi?

Technológia rozpoznávania tváre je tu s  nami relatívne dlho. Do popredia sa však dostala približne v roku 2010, kedy nastal prelom v podobe nástupu konvolučných neurónových sietí. Pod týmto zložitým pojmom si môžete vo všeobecnosti predstaviť  známejší pojem umelá inteligencia (ďalej už ako AI). Nedovolí nám nespomenúť ani pojem strojového učenia, ktorý je podoblasťou  AI.  Jedná sa o metódu, ktorá umožňuje programu učiť sa a spracovávať obrovské kvantá dát, a následne adekvátne reagovať na rôzne vstupy, bez toho, aby bol program na ne explicitne navrhnutý.

Zdroj: flickr.com (Stacey Faulkerson)Vráťme sa však k  technológii rozpoznávania tvári. Pred rokom 2010 technológia rozpoznávania tvári využívala rôzne algoritmy. Napríklad merala vzdialenosť očí, veľkosť nosa, výšku čela a podobne. Mala však jednu nevýhody. V prípade ak osoba nebola zosnímaná za ideálneho stavu (napr. dostatok svetla, z ideálneho uhľu, a podobne), nemuselo rozoznanie osoby prebehnúť úspešne. Vďaka pokročilej umelej inteligencii však tento problém bol z  veľkej časti vyriešený. Umelá inteligencia si totiž dokáže pomôcť ako s  čiastočne zakrytými tvárami, tak aj s grimasami, či inými faktormi, ktoré by mohli sťažiť rozoznanie tváre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako teda funguje súčasná technológia rozpoznávania tváre?

Vo svojej podstate prebieha vo 4 základných krokoch.

Krok 1:  Obrázok vašej tváre sa nasníma z fotografie alebo videa. Vaša tvár sa môže objaviť samostatne alebo v dave. Váš obrázok môže ukázať, že sa pozeráte priamo vpred alebo takmer z profilu.

Krok 2: Softvér na rozpoznávanie tváre číta geometriu tváre. Medzi kľúčové faktory patrí vzdialenosť medzi vašimi očami a vzdialenosť od čela k brade. Softvér identifikuje orientačné body tváre – systém ich môže identifikovať od desiatok až po stovky – ktoré sú kľúčové pre rozlíšenie vašej tváre. Pričom platí pravidlo, že čím viac prvkov identifikuje, tak tým býva určenie osoby presnejšie. Z pravidla systémy identifikujú približne od 60 do 80 rôznych charakteristík. Po analýze tváre si môžete predstaviť, že systém ju vyhodnotí ako „podpis tvárou“.

Krok 3: Následne prebieha vloženie Vášho podpis tváre do databázy, v rámci ktorej je spracovaný ako  matematický vzorec, ktorý sa porovnáva s ďalšími záznamami v databáze.

Krok 4: Algoritmus vyhodnotí či existuje alebo neexistuje zhoda.

Na čo nám slúži technológia rozpoznávania tváre?

Technológia rozpoznávania tváre je jednou z najefektívnejších metód autentifikácie. Jej využitie je široké, a to ako v komerčnom, tak aj vo verejnom sektore. Vo verejnom sektore sa môže jednať o šikovný nástroj, ako napríklad rýchlo a efektívne identifikovať rôzne kriminálne živly. Samozrejme, využitie tejto technológie je možné uplatniť aj v iných oblastiach, napríklad v prípade styku s úradmi.  V prípade súkromného sektora možno biometrickú autentifikáciu využívať napríklad za účelom potvrdenia platby, autentifikáciu osoby (napr. do sociálnych sietí, na  letiskových termináloch,…) a  všade tam, kde sa niekde prihlasujete alebo využívate rôzne metódy overenia identity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close