Ako funguje technológia Adaptívnej synchronizácie obrazovky, ktorá je prítomnou v Xiaomi smartfónoch?

"Obnovovacia frekvencia displeja úzko súvisí s pocitom plynulosti práce so zariadením"

Mi 10T Pro_displej
Zdroj: YouTube (GadgetMatch)

V priebehu posledných mesiacov spoločnosť Xiaomi predstavila viacero mobilných zariadení, ktoré sú schopné zobrazovať 90, 120, prípadne až 144Hz. Doposiaľ bolo trhovým štandardom 60Hz. Spolu so zvyšovaním Hz, Xiaomi vylepšilo aj technológiu Adaptívnej synchronizácie, čo to však je a ako funguje? Téme sa venoval portál en.xiaomitoday.it.

Čo sú to Hz?

Pod pojmom Hz sa schováva zobrazovacia frekvencia displeja. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte pixely v obrazovke smartfónu. Tie ako už asi tušíte, tak nie sú statickými a menia sa v závislosti od toho, čo robíte. Tieto pixely sú schopné obnoviť sa niekoľkokrát za sekundu a pojem Hz hovorí vo svojej podstate to, koľkokrát sú schopné obnoviť sa za 1 sekundu. Pri snímkach obrazovky sa môžeme ešte stretnúť s pojmom „fps“, ktorý znamená „frames per second“, teda počet snímkou za sekundu. Ide o podobnú metriku, avšak nie o rovnakú. FPS predstavuje počet snímok, ktoré váš displej (resp. zdroj obsahu) produkuje alebo vykreslí, zatiaľ čo obnovovacia frekvencia predstavuje počet obnovení obrazu na obrazovke monitorom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
HZ obnovovacia frekvencia displeja
Zdroj: Vosveteit.sk

Vráťme sa však späť k téme. Mobilné zariadenia vo všeobecnosti nevyužívajú neustále najvyšší počet obnovení. Dôvodom je, že v mnohých prípadoch by to bolo nielen zbytočné, ale zároveň by to malo negatívny vplyv na výdrž batérie.

Ako funguje technológia Adaptívnej synchronizácie obrazovky?

Obnovovacia frekvencia displeja úzko súvisí s pocitom plynulosti práce so zariadením. Vo všeobecnosti platí, že vyššia zobrazovacia frekvencia pridáva na pocite komfortu práce so smartfónom. Druhým dychom však treba dodať, že vyššia frekvencia nie je vždy žiadúcou. Napríklad v prípade, keď čítate správy. Dôvodom je, že by to bolo zbytočné, aby sa vám obrazovka obnovovala 144-krát za sekundu.

Technológia adaptívnej synchronizácia robí presne to, že sa „pozerá na to, čo robíte“ a na základe toho prispôsobuje počet obnovení obrazovky. V praxi to znamená, že ak hráte hry, tak sa vám bude obnovovať displej rýchlejšie, ak čítate napríklad správy, tak sa vám bude obnovovať pomalšie a podobne. V prípade smartfónu Mi 10T Pro, ktorý disponuje 144Hz displejom, Xiaomi ponúka 7-rôznych frekvencií, kde kmitočet je od 30 do 144Hz. Zároveň treba dodať, že Hz a fps, musia byť v „harmónii“, aby zážitok z používania zariadenia bol čo najlepším. 

„Obnovovacia frekvencia obrazovky bežného smartphonu je pevná, ale obnovovacia frekvencia zdroja obsahu, ktorý má zariadenie zobraziť, sa líši podľa obsahu: filmy, televízne seriály, online videá a hry. Snímková frekvencia televízneho seriálu je 25 snímok za sekundu. Ak je obrazovka zobrazená s pevnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz, obnovovacia frekvencia obrazovky nebude zodpovedať snímkovej frekvencii obsahu, čo bude mať za následok chvenie obrazovky (blikanie).“ píše portál xiaomitoday.it.

Pre lepšiu ilustráciu si predstavte seriál, ktorý zobrazuje 25 obrázkov za sekundu (fps), obrazovka smartfónu však zobrazuje 60 snímok za sekundu. Obraz a zdroj obsahu sú preto nesprávne zarovnané a nie je možné ich zobraziť súčasne. Predtým, ako sa na obrazovke zobrazí ďalšia snímka, smartfón neprenáša na obrazovku nový obsah, takže môže predchádzajúcu snímku zobraziť iba opakovane, čím dôjde k nesprávnemu zarovnaniu videozáznamu a obrazovky. Preto keď sa video s rýchlosťou 25 snímok za sekundu zobrazuje na obrazovke s frekvenciou 60 Hz, zobrazenie predchádzajúcej snímky trvá 2/60 sekúnd a zobrazenie ďalšej snímky 3/60 sekundy, čo spôsobuje chvenie.

Adaptívna synchronizácia upravuje Hz a FPS

Adaptívna synchronizácia teda robí to, že prispôsobuje hodnoty fps a Hz, aby boli správne synchronizované. V praxi to napríklad znamená, že ak zdroj vysiela 25fps, tak Hz budú prispôsobené tejto frekvencii. Obnovovaciu frekvenciu obrazovky však nie je možné nastaviť príliš nízku, takže na dosiahnutie účelu zarovnania videozáznamu s rámcom obrazovky sa často používa metóda „dvojitej snímkovej frekvencie“. V praxi to znamená, že video s rýchlosťou 24 snímok za sekundu sa zobrazuje s obnovovacou frekvenciou 48 Hz a video s rýchlosťou 25 snímok za sekundu sa obnovuje s frekvenciou 50 Hz a podobne.

Z tohto zároveň plynie, že aby ste mohli využívať vyššie zobrazovacie frekvencie displeja, tak potrebujete za týmto účelom mať aj software, ktorý ich podporuje. Ide napríklad o hry, či aplikácie.

Xiaomi synchronizacia Hz a fps_porovnanie s konkurenciou
Zdroj: Xiaomi (YouTube)

Xiaomi celkovo poskytuje 7 frekvencií: 30/48/50/60/90/120/144, aby bolo možné dosiahnuť úplné pokrytie videoobsahu s rôznymi snímkovými frekvenciami

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre