SpravodajstvoVeda a výskum

Ako dokázali vedci objaviť čiernu dieru, ktorá vydáva najhlbší zvuk vo vesmíre?

Hoci sa zvukové vlny vo vákuu nešíria, existujú aj iné spôsoby, ako vesmírne zvuky zaznamenať

Andrew Fabian je britský astronóm, ktorý tento rok získal zvláštnu cenu v odbore astrofyziky, kvôli jeho prelomovej práci v röntgenovej astronómii, hovorí sa v YouTube videu kanálu SciShow Space.

Fabian je vedec, ktorý napísal už viac ako tisíc vedeckých prác, ale medzi jeho najfascinujúcejšie objavy patrí čierna diera, ktorá vydáva najhlbší zvuk v známom vesmíre. Čierne diery sa radia medzi najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Nedokáže im uniknúť ani len svetlo a prakticky ich nedokážeme priamo pozorovať. Čo však pozorovať vieme, sú okolité objekty  vrátane obrovských prstencov plynu okolo čiernej diery, ktoré svojou gravitáciou ovplyvňuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierne diery môžu mať hmotnosť niekoľkých miliárd sĺnk, pričom všetka táto hmota je koncentrovaná do extrémne malého priestoru. Prstenec horúceho plynu, nazývaný aj akrečný disk, sa pri špirálovitom páde dovnútra čiernej diery zahreje a vtedy dokáže vyžarovať svetlo naprieč celým elektromagnetickým spektrom. Jednou zo zložiek elektromagnetického spektra je aj röntgenové žiarenie, na ktoré je Fabian expert.

Najnižší zvuk vo vesmíre

Do roku 1995 prišiel Fabian spolu so svojim tímom na revolučný objav, ktorý sa týkal práve akrečných diskov. Podarilo sa im určiť rotáciu čiernej diery podľa toho, ako vyzerali röntgenové lúče, zaznamenané na odlišných miestach disku. Rotácia čiernej diery je jednou z dvoch vlastností, ktoré vieme efektívne zmerať. Tou druhou je jej hmotnosť.

Rotujúca čierna diera sa chová inak ako tá, ktorá ostáva v pokoji. Inak reaguje s hmotou, ktorá sa okolo rotujúcej čiernej diery nachádza. Jeho ďalším objavom bol prúd super-rýchlych častíc, ktorým sa podarilo uniknúť z akrečného disku čiernej diery a dostať sa do priestoru medzi galaxiami. Zároveň sa mu podarilo objaviť, že tieto prúdy častíc ohrievajú plyn medzi jednotlivými galaxiami, ktoré sa nachádzajú v jednej kope. Tento plyn by sa za iných podmienok mohol zlúčiť a vytvoriť nové hviezdy.

Pri bližšom pozorovaní si Fabian všimol niečo, čo sa podobalo na tlakovú vlnu, ktorá začínala od čiernej diery a presúvala sa ďalej do vesmíru. Túto tlakovú vlnu sa im podarilo pretvoriť na zvuk, ktorý bol najnižším tónom vo vesmíre. Tím získal hodnotu tohto tónu a zistil, že išlo o tón, ktorý bol o 57 oktáv nižší, než stredné C, ktoré sa udáva na 261.6 Hz. Aby ste tento tón dokázali zahrať, potrebovali by ste klavír, dlhý 15 metrov. Určite vás ale nepoteší fakt, že by ste tento tón nemohli počuť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close