Ako dokázal vesmír vzniknúť prakticky z ničoho? Z tohto vysvetlenia sa vám zatočí hlava!

Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku, sir Roger Penrose tvrdí, že koniec nášho vesmíru povedie k vzniku nového.

Ako mohol náš vesmír vzniknúť z ničoho?
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Jedného času náš vesmír zanikne. V novom seriáli televízie BBC o tom varoval fyzik Brian Cox, ktorý vysvetlil, že po vyhasnutí poslednej hviezdy bude vesmír tmavým a mŕtvym miestom.

S neustálym rozpínaním sa vesmíru nastane doba, kedy budú hviezdy príliš ďaleko, aby sa ku nám ich svetlo dostalo. V ten moment zrejme zanikne aj život, ako ho poznáme. Postupne budú hviezdy vyhasínať a v prázdnom priestore ostanú len čierne diery, ktoré pohltili všetku hmotu. Tak vyzerá predstava niektorých odborníkov, ktorá sa ale stane skutočnosťou až za stovky miliárd rokov, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje ale aj teória, ktorá je podstatne zaujímavejšia. Niektorí veria, že práve náš vesmír vznikol z chladného a mŕtveho vesmíru, ktorý existoval pred nami. Nech sa s našim vesmírom v budúcnosti stane čokoľvek, mohlo by to viesť k veľkému tresku, ktorý viedol aj ku vzniku vesmíru, ako ho poznáme dnes.

Lenže ako by tento veľký tresk prebiehal? Vedci sa momentálne snažia porozumieť tomu, čo sa stalo bezprostredne po veľkom tresku. Súčasné poznatky nám ale hovoria, že prvá hmota, tvorená z atómov a molekúl neexistovala dlhú dobu po veľkom tresku. Keď sa vesmír ukľudnil a trochu ochladol, z jednoduchých častíc sa stali atómy. Neskôr sa atómy zlučovali do ťažších prvkov vo vnútri hviezd. Naše najlepšie teórie však nedokážu vysvetliť to, ako vznikla hmota prakticky z ničoho.

Prvé protóny a neutróny vznikli desaťtisícinu sekundy po veľkom tresku a predtým neexistovala žiadna hmota, aspoň nie taká, ktorá nám je dnes známa. Preto sa vedci snažia posunúť hodinky bližšie k veľkému tresku, aby zistili, čo existovalo pred stabilnou formou hmoty. Zatiaľ však nedokážeme vyprodukovať dosť energie na to, aby sme dokázali rekonštruovať podmienky, ktoré existovali menej ako desaťtisícinu sekundy po veľkom tresku.

Akým spôsobom mohol náš vesmír vzniknúť?

Akékoľvek vysvetlenie týchto dejov bude nanajvýš špekulatívne. Je možné, že okrem nášho vesmíru existuje nekonečné množstvo ďalších, alebo že náš vesmír zažíva cyklické éry vzniku, zániku a obnovy. Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku, sir Roger Penrose navrhol kontroverzný model cyklického vesmíru. Penrose našiel matematické prepojenie medzi extrémne horúcim, hustým a malým vesmírom – v momente veľkého tresku a extrémne chladným, prázdnym a obrovským vesmírom – v momente vyhasnutia všetkých hviezd.

Penrose tvrdí, že ak tieto dve fázy vesmíru potiahneme do tých najextrémnejších variantov, stanú sa matematicky identickými. Je to paradoxná myšlienka, ktorá vo svojej podstate tvrdí, že absencia hmoty môže viesť ku vzniku všetkej hmoty vo vesmíre. Jednoduchšie povedané, vesmír mohol vzniknúť takmer z ničoho.

Jeho teórie stoja na forme geometrickej transformácie, ktorá síce zmení veľkosť objektu, no nezmení jeho tvar. Mŕtvy vesmír a „nový“ vesmír tak môžu byť prepojené transformáciou veľkosti, ktorá berie ohľad na tvar ich časopriestorov. Vo svojej podstate starý vesmír ostáva naďalej expandovať, zatiaľ čo ten nový vzniká v novej časovej osi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre