SpravodajstvoVeda a výskum

Ako by vyzeralo vaše okolie v prípade záplav, či požiarov? Vďaka tomuto AI nástroju to zistíte naozaj ľahko

Pointou najnovšie nástroja poháňaného umelou inteligenciou je zvýšenie povedomia o klimatickej kríze a jej dôsledkoch.

Ako by vyzeral váš dom, vaše okolie alebo historické pamiatky a prírodné krásy pri mohutných záplavách, alebo masívnych požiaroch? Ide o katastrofické obrázky, ktoré sa drvivej väčšine z nás naozaj ťažko predstavujú. Obe prírodné katastrofy však majú určitú spojitosť so zmenou klímy, ktorej sa už nevyhneme. Medzi nami sa však stále nájdu ľudia, ktorí zmenu klímy považujú za výmysel ekológov. Pohľad na známe miesta zdevastované prírodnými katastrofami, či nadmerným smogom však možno niekomu otvorí oči, teda aspoň v to dúfajú vedci stojaci za najnovším projektom s názvom ClimateGAN.

Cieľom projektu je zvýšenie povedomia o akútnych klimatických problémoch

Za najnovším projektom ClimateGAN stojí tím vedcov z Mila Quebec AI Institute z kanadského Montrealu, informuje portál TheNextWeb.com. Projekt ClimateGAN má zvýšiť povedomie o klimatickej kríze a možných dôsledkoch prírodných katastrof. Vedci na tento účel vytvorili špeciálny nástroj upravujúci fotografie reálnych miest, ktoré zasiahne vybraná prírodná katastrofa, poprípade akútna smogová situácia.

„Šok nie je nás požadovaný konečný stav, “ uviedol vedúci autor štúdie Victor Schmidt, doktorand na Mila Quebec AI Institute v kanadskom Montreale. „Chceme vyvolať emócie a pretaviť ich na činy. „

Obrázky známych miest pod hladinou vody či v zahalení červenej oblohy po obrovských lesných požiaroch generujú špeciálne siete GAN poháňané umelou inteligenciou. Špeciálny typ sietí vytvára nové obrazy spojením dvoch neurónových sietí proti sebe – generátora a diskriminátora.

Generátor sa snaží oklamať diskriminátor

Generátor vyprodukuje umelý obsah, ktorý následne aplikuje na reálne fotografie z Google Street View. Diskriminátor následne tieto vygenerované fotografie porovnáva s reálnymi fotografiami. Po niekoľkých iteráciách sa však generátor naučí, ako oklamať logiku diskriminátora, výsledkom čoho je vytvorenie výsledného obrazu.

Na vygenerovanie obrazu stačí pár klikov

Chcete si predstaviť, ako by vyzerala Bratislava zavalená do smogu alebo Vysoké Tatry počas obrovských požiarov? Nástroj nájdete priamo na stránke „Thisclimatedoesnotexist.com„. Stačí doň zadať požadovanú adresu a chvíľku počkať na vygenerovanie požadovanej fotografie. Pochopiteľne, nástroj má svoje muchy a nepracuje správne na veľké množstvo lokalít, no pohľad na mestá zaplavené smogom alebo vodnou hladinou je naozaj fascinujúci aj keď nejde o úplne dokonalé obrazy.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close