SpravodajstvoVeda a výskum

Ako by to vyzeralo, ak by sme z Jupitera spravili skládku?

Najväčšia planéta sústavy by si s odpadom hravo poradila, otázka je, či sa nám to oplatí

Jupiter je piatou planétou Slnečnej sústavy a zároveň najväčšou planétou, ktorá sa „u nás doma“ nachádza. Je to plynný obor bez pevného povrchu, preto nie je prekvapujúce, že sa neradí medzi vhodné planéty pre život. Neznamená to však, že by nemohla byť táto planéta užitočná.

Ako? Odpoveď prináša YouTube kanál používateľa Ridddle. Čo by sa stalo, ak by sme vyniesli všetok odpad zo Zeme a vhodili ho do plynnej atmosféry Jupitera? Je nepravdepodobné, že by sa nám podarilo znečistiť tak obrovskú planétu a navyše podmienky, ktoré sú v útrobách tohto plynného obra by sa o všetok odpad hravo postarali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod hrubou vrstvou Jupiterových oblakov sa nachádza 25-tisíc km hrubá vrstva vodíka, s pridanými prvkami hélia. Táto vrstva plynule prechádza z plynu na kvapalinu a neexistuje žiadna jasná hranica, ktorá by tieto dve vrstvy oddeľovala. Inými slovami, Jupiter je ako obrovský kotol, plný vriacej hmoty. Atmosférický tlak je tak vysoký, že by rozdrvil akúkoľvek živú bytosť v priebehu niekoľkých sekúnd.

Problém ceny

Ak by však ľudstvo plánovalo poslať všetok svoj odpad do útrob tohto vriaceho kotla, cena by bola najväčším problémom. V súčasnosti je každá jedna vesmírna misia nesmierne nákladná. Napríklad oprava Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu sa môže vyšplhať až na 400-miliónov amerických dolárov.

Iným príkladom môže byť doprava nákladu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Tá sa nachádza približne 405 km nad Zemou, no ak by ste na ňu chceli dopraviť len 1 kg nákladu, vyšlo by to zhruba 20-tisíc dolárov. Jupiter je v porovnaní s vesmírnou stanicou oveľa, oveľa ďalej. Vzdialenosť Jupitera od Zeme sa líši podľa toho, kde sa planéty nachádzajú a môže sa pohybovať od 588 do 967 miliónov km. Preto je veľmi nepravdepodobné, že by sa vesmírne agentúry rozhodli riešiť problémy s odpadom takýmto spôsobom.

Napriek tomu existuje spôsob, ako dopraviť odpad na Jupiter, nemohli by sme to ale robiť pravidelne. Ľudstvo nemá dostatočné technológie na to, aby vyvinulo podobný systém a momentálne nikto nevidí dôvod, prečo by sa tento systém mal vymyslieť.

Ak by sa teoreticky podarilo dopraviť raketu s odpadom až k plynnému obrovi, čo potom? Odpad by po vyhodení začal klesať atmosférou Jupitera a dostával by sa čoraz hlbšie a hlbšie. Tam by bol rozpustený na častice a stal by sa súčasťou Jupitera. Na zbavenie sa odpadu by  však bolo lepšie Slnko, alebo ideálne čierna diera.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close