SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ako by ste tam boli: Najdetailnejší záber Mesiaca vás presunie priamo na jeho prašný povrch!

Začiatkom tohto roka sa tímu astronómov podarilo vytvoriť doteraz najdetailnejší pohľad na našu družicu.

Radarová technológia sa nepoužíva len na sledovanie lietadiel, ale svoje využitie nájde aj v astronómii. Vedci pomocou nej zistili napríklad rotáciu Venuše, ale zachytili aj neuveriteľné zábery rôznych kozmických objektov. Medzi ne sa ráta aj doteraz najdetailnejšia fotografia nášho Mesiaca, ktorá sa na verejnosť dostala začiatkom tohto roka, píše portál IFL Science.

Záber má rozlíšenie 1.4-miliárd pixelov a zobrazuje kráter Tycho, jeden z najvýraznejších regiónov na privrátenej strane našej družice. Fotografia pokrýva vzdialenosť 200 x 175 km a do záberu sa zmestil celý kráter, ktorý má priemer 86 km. Fotografia bola zhotovená prostredníctvom teleskopu Green Bank. Ten využil špeciálnu metódu s názvom Synthetic Aperture Radar.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rádiový teleskop vyslal na povrch Mesiaca signál, ktorý sa od neho odrazil a vrátil sa späť na Zem. Tu bol odrazený signál zachytený a spracovaný do fotografie.

„Táto fotografia Mesiaca je najväčšou a najdetailnejšou fotografiou, akú sme pomocou radaru mohli získať,“ vyjadril sa doktor Tony Beasley, riaditeľ National Radio Astronomy Observatory.

Beasley tvrdí, že momentálne pracujú ešte na kvalitnejších záberoch. On a jeho tím majú ešte kopu práce, no medzičasom sú radi, že sa môžu s verejnosťou podeliť o tak pôsobivé zábery. Zároveň sľubuje, že do budúcna sa dočkáme aj ďalších, podobných, záberov.

Najdetailenší záber Mesiaca
Zdroj: NRAO

Hlbšie do vesmíru

Beasleyho projekt nedávno získal ďalšie dotácie, čo znamená, že bude fungovať aj naďalej. Cieľom vedcov bude do budúcna dokázať, že táto metóda zobrazovania môže ukázať oveľa viac, než sa jej doteraz podarilo. Fotografia, na ktorú sa pozeráme, bola skompletizovaná pomocou radarových dát, ktoré nikdy predtým neboli spracované takýmto spôsobom. Prelomové je nielen rozlíšenie fotografie, ale aj vzdialenosť, na ktorú sa pokúsili radarový signál vyslať.

Predchádzajúce pokusy sa dostali len na niekoľko stoviek kilometrov a získať obraz zo vzdialenosti 384-tisíc km možno považovať za obrovský úspech. Práca na takejto škále si totiž vyžaduje obrovské množstvo výpočtových hodín. Tím priznáva, že ak by sa v minulosti o niečo takéto pokúsili, spracovanie obrazu by trvalo niekoľko mesiacov, ak by mali dáta len z jedného prijímača. Ak by brali dáta z viac ako jedného prijímača, počítač by výsledný obraz spracovával viac ako rok.

Táto prelomová metóda zobrazovania by mohla byť v budúcnosti použitá na zmapovanie vzdialených svetov, napríklad mesiacov našich plynných obrov. Tie sú momentálne v hľadáčiku astronómov. Napríklad na mesiaci Ganymédes (pozn. redakcie: Mesiac Jupitera), sa môže pod ľadovou vrstvou ukrývať oceán a aj život. Americká NASA vyjadrila záujem vyslať misiu na tento mesiac, no je otázne, či sa v budúcnosti nejaká zrealizuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close