SpravodajstvoVeda a výskum

Ako by sa malo postupovať pri smrti astronauta na Marse?

V prípade tragédie sa musí posádka riadiť striktnými zákonmi

Prieskum nášho najbližšieho vesmírneho suseda, planéty Mars, je v plnom prúde a čoskoro sa začne pripravovať misia, ktorá umožní prvej ľudskej nohe vstúpiť na povrch červenej planéty. Svoje plány má aj šéf vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o kolonizácii Marsu. Čo sa ale bude diať, ak na jeho povrchu zomrie prvý človek?

Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál SciShow Space. Podľa ich slov, pochovanie nebožtíka sa bude musieť riadiť podľa medzinárodných zákonov. Spojené národy majú v súčasnosti niekoľko nariadení, ktoré sú striktne proti kontaminácii iných planét a ľudské telo je plné mikróbov, ktoré by mohli planétu kontaminovať. Keď zomrie človek na Marse, jeho kolegovia budú povinní tieto mikróby buď zabiť, alebo izolovať. Na to existuje niekoľko spôsobov.

Vysporiadanie sa s telom

Prvým spôsobom je kremácia. Oheň zneškodní všetky mikróby, ohrozujúce prostredie cudzej planéty. Zároveň ide o spôsob, ktorý je blízky mnohým národom, či komunitám. Existuje aj alternatíva, ktorá sa vyvíja na použitie vo vesmíre. Nazýva sa Body Back a základy pre ňu boli položené už v roku 2005. Telo pozostalého sa uloží do nepremokavého vreca, kde bude schladené pomocou tekutého dusíka. Tento proces zmrazí telo a urobí ho veľmi krehkým. Nakoniec sa s vrecom zatrasie, dokým z tela neostane prášok.

Ak by sa nedalo telo spopolniť, alebo zmraziť, pravdepodobne by sa z neho stala časom múmia. Mars má, vďaka slabému magnetickému poľu a atmosfére, obrovské množstvo radiácie, ktoré by zabilo, alebo aspoň spomalilo rast mikróbov. Na Marse existuje ešte špeciálny druh žiarenia, ktoré prichádza zo Slnka. Označuje sa UV-C a skladá sa z kratších vĺn, ktoré prenášajú oveľa viac energie. U nás, na Zemi, toto žiarenie blokuje atmosféra, preto sa s ním nedokážeme vysporiadať. Toto žiarenie by zabilo všetky prežívajúce mikróby. Preto by telo, ktoré ostalo na povrchu nechránené, dokázalo vydržať tisíce rokov bez toho, aby sa začalo rozkladať.

Existuje možnosť, že pár baktérií dokáže prežiť aj dávky UV-C radiácie. Tieto baktérie by telo pomaly rozkladali. Vedci sa domnievajú, že ak by baktérie dokázali prežiť, vyvinuli by sa tak, aby dokázali znášať radiáciu Marsu. To je zároveň dôvod, prečo sa vyžaduje spálenie, alebo izolovanie mŕtvych tiel na iných planétach.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close