SpravodajstvoVeda a výskum

Ako by nás počuli mimozemšťania? Sonda BepiColombo zachytila zvuky Zeme

Vedci zo zozbieraných dát vytvorili zvláštnu nahrávku

10. apríla 2020 preletela sonda Európskej vesmírnej agentúry, BepiColombo, blízko Zeme a teraz je na ceste k prvej planéte našej Slnečnej sústavy, Merkúru. Výsledkom bola zvuková nahrávka toho, čo by mohli mimozemšťania počuť počas letu popri nás.

Zvuky Zeme nahrala sonda v piatich nahrávkach. Približne osem hodín dát pretvoril tím vedcov na približne minútovú nahrávku, ktorá znie ako nový žáner vesmírnej hudby. Originálnu nahrávku by ste však počuť nedokázali. Vesmír je totiž vákuum a zvukové vlny sa v ňom nešíria tak ako u nás na Zemi, pomocou vzduchu. Našťastie tím talianskych vedcov, z Národného inštitútu astrofyziky pretvoril surové dáta na zvukové vlny, píše portál Inverse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

BepiColombo nahralo spomínané dáta vo vzdialenosti od 256-tisíc kilometrov až do 129-tisíc kilometrov od Zeme, pomocou dvoch zariadení. Jeden z prístrojov zachytil 34 minútový prelet popri Zemi v momente, keď sa sonda dostala do tieňa našej planéty. Nahrávka sa začína vojdením do tieňa a končí sa, keď sa z neho vynorí.

„Keď sa sonda dostane do tieňa a sila Slnka zmizne, môžeme počuť jemné vibrácie. Solárne panely boli napnuté slnečným žiarením. Po prechode na slnko môžeme vibrácie počuť znova,“ hovorí Carmelo Magnafico, jeden z členov inštitútu.

Druhá nahrávka zachytáva prelet sondy cez zemskú magnetosféru. Na videu je vysvetlené, že nahrávka začína v momente, kedy sonda narazí na oblasť, kde začínajú solárne vetry narážať na magnetické pole Zeme. Následne sa sonda dostane cez rôzne vrstvy magnetického poľa.

Iné planéty

BepiColombo nie je jedinou sondou, ktorá zachytila zvuky magnetického poľa. V roku 2016 preletela sonda americkej NASA, Juno, cez magnetické pole Jupitera. Výsledkom bola rovnako zaujímavá nahrávka. V roku 2005 nám podobnú nahrávku priniesla aj sonda Cassini. Výsledok bol však o niečo desivejší.

Okrem toho, že sa ku nám dostávajú fascinujúce nahrávky, tím vedcov využíva podobné príležitosti aj na to, aby kalibroval zariadenia a pripravil ich na ďalšiu činnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close